Кличко станал спортист, за да обиколи света

Кличко станал спортист, за да обиколи света

Юрий Гагарин му показа как да стигне звездите, но друг безстрашен пътешественик е вдъхновил Владимир Кличко по пътя към световната доминация. Роден в Казахстан, тогава още част от СССР, момчето, което по-късно ще стане един от най-големите шампиони в бокса, е имал само една мечта - да види какво предлага външният свят. Гагарин е първият човек, който излиза в космоса, но истинското вдъхновение за Кличко е Робинзон Крузо, героят на Даниел Дефо.
- Чел съм тази книга много пъти. Мотивацията ми беше да изляза. Исках да видя света. Тогава трябваше да си или политик, или спортист, за да излезеш извън СССР и да пресечеш границата. Обикновените граждани не можеха. Затова реших - млад съм за политик, но за спортист съм перфектен.
Още като ученик той има перфектен пример как да избяга - по-големия му брат Виталий.

- Той е с 5 г. по-голям, започна със спорта и обиколи света. Връщаше се и ми разказваше истории, показваше ми снимки. Беше ми много интересно. Следвах стъпките на брат си, станах спортист, а след това и шампион.

Дълги години братята Кличко доминираха в тежка категория. Виталий окачи ръкавиците, за да стане политик. Двамата никога обаче не са излизали един срещу друг. Правили са го само на спаринг, но не и на състезание. 

Пресконференцията преди мача Владимир Кличко - Брайънт Дженингс 
На световната сцена обаче първи излиза Владимир, който печели олимпийската титла в Атланта през 1996, когато е само на 20. Виталий е изваден от състава на Украйна след положителна допинг проба.
- Титлата там промени живота ми. Изведнъж получих покани от най-големите промоутъри в света.
Като дете Кличко пътува често със семейството си. Баща му е военен и заради това се местят в Украйна.

- Той беше на служба, а аз смених 7 училища, имаше доста пътуване. Той научи мен и брат ми на дисциплина. Нужна е голяма дисциплина, за да правиш това, което ние правехме много, много години. Не стига само да си добър. Трябва да се развиваш. Има голяма разлика между добър и велик.
Баща им умира от рак през 2011, когато е на 64. Според Владимир причината за това е, че баща му е участвал в разчистването на радиацията след аварията в Чернобил.

- Много от приятелите му починаха веднага след това. Той имаше толкова добро здраве, издържа много време, но все пак стигна и до него. Той почина заради Чернобил.
Владимир-старши все пак вижда как синовете му стават професионалисти през 1996. Тогава двамата братя отказват предложение от Дон Кинг и подписват договор в Германия. И двамата редят победа след победа и стават претенденти за световните титли. Причината за това са и тренировките в аматьорския бокс, когато се готвят почти като професионалисти.

- Не беше случайност, че станах олимпийски шампион, защото се състезавах вече 6 г., когато отидох на олимпиадата. Имах много мачове, голям опит. Боксът беше много популярен по съветско време, аматьорският спорт като цяло. Беше традиция. Извлякох най-доброто от това.
Като деца братята Кличко не знаят много за професионалния бокс. Чували са за хора като Мохамед Али, Шугър Рей Леонард и Томи Хърнс, но не са ги виждали в действие. Владимир твърди, че неговите познания за бокса се увеличават драстично, когато започва да работи с Еманюел Стюард, който преди това работи с Ленъкс Люис.

- Еманюел ме научи да обичам спорта. Никога не съм го обичал, което не звучи нормално, защото го практикувам. Не знаех много за бокса, но чрез Еманюел научих много и го заобичах. Като цяло той ме оформи като шампиона, който съм днес.

Откакто Ленъкс Люис се отказа от бокса през 2004, няма други боксьори в тежка категория, които бяха способни да спрат братята Кличко. Виталий се оттегли с 45 победи и 2 загуби, като беше направил 9 успешни защити на титлата на WBC, преди да я оваканти. Владимир е с 63 победи и 3 загуби, като последното му поражение е от 2004, в първия му мач под ръководството на Стюард. Част от успеха му се обяснява и с това, че и той, и брат му имат докторски степени в спортна наука, а впоследствие това влиза в и прякорите им - Д-р Стоманения чук и Д-р Железния юмрук (Виталий).

– Тренировъчният ми режим се развива с натрупването на опита. Започнах на 14. Направих система, която работи и за спортисти, и за хора, които не са спортисти, но искат да бъдат във форма. Просто е: Намери цел, бъди дисциплиниран и знай системата.
Докато Виталий се занимава с политика, Владимир все още има цели в бокса.

- Искам да взема последния пояс, който ми липсва - този на WBC. В момента шампион там е Деонте Уайлдър, всички искат да видят мач между нас.

Неговото мото идва от времето на Студената война, а за първи път става известно чрез Джон Кенеди през 1961, само 6 седмици след историческия полет на Гагарин. Тогава президентът на САЩ казва, че ще прати човек на Луната до края на десетилетието. "Провалът не е опция", казва Кенеди тогава, а същият надпис е навсякъде в залата на Кличко, както и по тренировъчните му екипи.

- Трябва да вървиш само напред и да вършиш каквото трябва. Точно това си мисля за опонента си, когато съм на ринга срещу него. Аз не съм най-младият боксьор, а като видя опонента си по определен начин, виждам отражение на себе си. И знам точно какво очаква опонентът ми от мен, мога да го прочета много добре, да разбера езика на тялото, силните и слабите му страни. Това ме вълнува, защото ми е като домашно. Подготвям го по много специфичен начин. Имам система, която работи много добре. Определено мисля, че съперникът ми има само един шанс да напусне ринга - като губещ. Няма друга опция.

Владимир не се е отказал от спорта, но последва примера на Виталий и създаде семейство. Миналия декември половинката на Владимир - актрисата Хейдън Пенетиер, роди малката Кая Евдокия.

- Трябва да свикна с ролята на баща. Надявам се да имам голямо семейство с много деца. Искам да съм пример за децата си, както баща ми беше за мен. Знам, че не просто трябва да присъстваш в живота им, но да даваш пример с действията си - казва той.
Вероятно и тук провалът не е опция.

Гари Морли, Мат Вайджил - CNN

Превод: "7 дни спорт"

Следвай ни:

Още от Бойни спортове

Виж всички