Гледай на живо

Очаквайте всички мачове и голове от шампионската лига тук

Кличко станал спортист, за да обиколи света

Кличко станал спортист, за да обиколи света

Юрий Гагарин му показа как да стигне звездите, но друг безстрашен пътешественик е вдъхновил Владимир Кличко по пътя към световната доминация. Роден в Казахстан, тогава още част от СССР, момчето, което по-късно ще стане един от най-големите шампиони в бокса, е имал само една мечта - да види какво предлага външният свят. Гагарин е първият човек, който излиза в космоса, но истинското вдъхновение за Кличко е Робинзон Крузо, героят на Даниел Дефо.
- Чел съм тази книга много пъти. Мотивацията ми беше да изляза. Исках да видя света. Тогава трябваше да си или политик, или спортист, за да излезеш извън СССР и да пресечеш границата. Обикновените граждани не можеха. Затова реших - млад съм за политик, но за спортист съм перфектен.
Още като ученик той има перфектен пример как да избяга - по-големия му брат Виталий.

- Той е с 5 г. по-голям, започна със спорта и обиколи света. Връщаше се и ми разказваше истории, показваше ми снимки. Беше ми много интересно. Следвах стъпките на брат си, станах спортист, а след това и шампион.

Дълги години братята Кличко доминираха в тежка категория. Виталий окачи ръкавиците, за да стане политик. Двамата никога обаче не са излизали един срещу друг. Правили са го само на спаринг, но не и на състезание. 

Пресконференцията преди мача Владимир Кличко - Брайънт Дженингс 
На световната сцена обаче първи излиза Владимир, който печели олимпийската титла в Атланта през 1996, когато е само на 20. Виталий е изваден от състава на Украйна след положителна допинг проба.
- Титлата там промени живота ми. Изведнъж получих покани от най-големите промоутъри в света.
Като дете Кличко пътува често със семейството си. Баща му е военен и заради това се местят в Украйна.

- Той беше на служба, а аз смених 7 училища, имаше доста пътуване. Той научи мен и брат ми на дисциплина. Нужна е голяма дисциплина, за да правиш това, което ние правехме много, много години. Не стига само да си добър. Трябва да се развиваш. Има голяма разлика между добър и велик.
Баща им умира от рак през 2011, когато е на 64. Според Владимир причината за това е, че баща му е участвал в разчистването на радиацията след аварията в Чернобил.

- Много от приятелите му починаха веднага след това. Той имаше толкова добро здраве, издържа много време, но все пак стигна и до него. Той почина заради Чернобил.
Владимир-старши все пак вижда как синовете му стават професионалисти през 1996. Тогава двамата братя отказват предложение от Дон Кинг и подписват договор в Германия. И двамата редят победа след победа и стават претенденти за световните титли. Причината за това са и тренировките в аматьорския бокс, когато се готвят почти като професионалисти.

- Не беше случайност, че станах олимпийски шампион, защото се състезавах вече 6 г., когато отидох на олимпиадата. Имах много мачове, голям опит. Боксът беше много популярен по съветско време, аматьорският спорт като цяло. Беше традиция. Извлякох най-доброто от това.
Като деца братята Кличко не знаят много за професионалния бокс. Чували са за хора като Мохамед Али, Шугър Рей Леонард и Томи Хърнс, но не са ги виждали в действие. Владимир твърди, че неговите познания за бокса се увеличават драстично, когато започва да работи с Еманюел Стюард, който преди това работи с Ленъкс Люис.

- Еманюел ме научи да обичам спорта. Никога не съм го обичал, което не звучи нормално, защото го практикувам. Не знаех много за бокса, но чрез Еманюел научих много и го заобичах. Като цяло той ме оформи като шампиона, който съм днес.

Откакто Ленъкс Люис се отказа от бокса през 2004, няма други боксьори в тежка категория, които бяха способни да спрат братята Кличко. Виталий се оттегли с 45 победи и 2 загуби, като беше направил 9 успешни защити на титлата на WBC, преди да я оваканти. Владимир е с 63 победи и 3 загуби, като последното му поражение е от 2004, в първия му мач под ръководството на Стюард. Част от успеха му се обяснява и с това, че и той, и брат му имат докторски степени в спортна наука, а впоследствие това влиза в и прякорите им - Д-р Стоманения чук и Д-р Железния юмрук (Виталий).

– Тренировъчният ми режим се развива с натрупването на опита. Започнах на 14. Направих система, която работи и за спортисти, и за хора, които не са спортисти, но искат да бъдат във форма. Просто е: Намери цел, бъди дисциплиниран и знай системата.
Докато Виталий се занимава с политика, Владимир все още има цели в бокса.

- Искам да взема последния пояс, който ми липсва - този на WBC. В момента шампион там е Деонте Уайлдър, всички искат да видят мач между нас.

Неговото мото идва от времето на Студената война, а за първи път става известно чрез Джон Кенеди през 1961, само 6 седмици след историческия полет на Гагарин. Тогава президентът на САЩ казва, че ще прати човек на Луната до края на десетилетието. "Провалът не е опция", казва Кенеди тогава, а същият надпис е навсякъде в залата на Кличко, както и по тренировъчните му екипи.

- Трябва да вървиш само напред и да вършиш каквото трябва. Точно това си мисля за опонента си, когато съм на ринга срещу него. Аз не съм най-младият боксьор, а като видя опонента си по определен начин, виждам отражение на себе си. И знам точно какво очаква опонентът ми от мен, мога да го прочета много добре, да разбера езика на тялото, силните и слабите му страни. Това ме вълнува, защото ми е като домашно. Подготвям го по много специфичен начин. Имам система, която работи много добре. Определено мисля, че съперникът ми има само един шанс да напусне ринга - като губещ. Няма друга опция.

Владимир не се е отказал от спорта, но последва примера на Виталий и създаде семейство. Миналия декември половинката на Владимир - актрисата Хейдън Пенетиер, роди малката Кая Евдокия.

- Трябва да свикна с ролята на баща. Надявам се да имам голямо семейство с много деца. Искам да съм пример за децата си, както баща ми беше за мен. Знам, че не просто трябва да присъстваш в живота им, но да даваш пример с действията си - казва той.
Вероятно и тук провалът не е опция.

Гари Морли, Мат Вайджил - CNN

Превод: "7 дни спорт"

Следвай ни:

Още от Бойни спортове

Виж всички