Черната серия на Левски приключи, "сините" победиха след петмесечна суша (видео+галерия)

Българският шампион Левски сложи край на сушата в Адриатическата лига и триумфира след пет месеца без победа в регионалната надпревара. Столичани сломиха македонския първенец МЗТ Скопие с 91:90 в драматичен двубой в столичната зала "Универсиада", който се реши след продължение, тъй като редовните 40 минути завършиха при равен резултат 80:80.

Последният и  единствен успех на левскарите в турнира бе на 8 октомври миналата година, когато те победиха сръбския Мега Лекс, а след това навъртяха 21 поредни загуби.

Левски започна ударно и бързо поведе в резултата със 7:2, а след това поддържаше преднината си през остатъка от първата четвърт, за да се стигне до 16:6 минута преди края, а след 10 изиграни минути авансът на домакините остана двуцифрен – 20:10.
Левски - МЗТ Скопие
Гостите свалиха разликата в началото на втората част след две тройки на Стефан Синовец за 27:23, но водени от Димитър Ангелов родните шампиони пак се откъснаха напред в резултата след серия от 10-2 за 37:25 по-малко от минута преди полувремето, а на почивката водеха с 43:32.

Третата част отново премина под контрола на българския тим. Играчите на Тити Папазов задържаха инерцията от първото полувреме и в един момент поведоха с цели 18 точки – 56:38. Македонците направиха късен щурм и съкратиха част от пасива, но губеха с 64:51 след 30 минути.
МЗТ направи ударно начало на последната част и съкрати дистанцията до едва 3 точки – 66:63 след серия от 12-2. Левскарите обаче запазиха самообладание и задържаха водачеството, но повратна точка се оказа изгонването на Димитър Ангелов. Опитното крило вкара кош за 76:70, но секунди след това получи второ техническо нарушение и съответно дисквалификация четири минути преди края, а след тази случка разликата спадна до 76:75 при оставащи малко повече от две минути. Гостите поведоха за първи път в мача 45 секунди преди последната сирена - 78:79. Грешка на секретарската маса създаде суматоха 13.6 секунди преди края, след което Синовец вкара един наказателен удар за 78:80, но Джими Хънт не трепна на два пъти за 80:80, след което срещата отиде в продължение.
Продължението се превърна в истински трилър, като първо Левски поведе с 84:82, но МЗТ отвърна с 5 поредни точки за 84:87, преди Павел Иванов да изравни с тройка за 87:87. Последва неспортсменско нарушение на Алекс Симеонов, което позволи на гостите пак да дръпнат – 87:90, преди Иванов да намали до 89:90. Двата тима направиха по две прибързани атаки, завършили неуспешно. Двубоят се реши в заключителните секунди, когато юношата Спас Николов пропусна на два пъти от наказателната линия, но Джими Хънт бе най-съобразителен и овладя борбата в нападение, за да вкара победния кош за 91:90.

Павел Иванов бе най-резултатен за победата с 20 точки, Димитър Ангелов добави 19, а Алекс Симеонов - 15. Героят Джими Хънт вкара 12, докато Васил Евтимов се отчете с 11 точки, 11 борби и 5 асистенции.

За МЗТ Стефан Синовец вкара 29 точки, а Александър Чапин приключи с 19 и 3 асистеници.

Българите вече имат 2 победи и 22 загуби, докато македонците са с актив от 6-18. В събота Левски приема словенския Унион Олимпия.