Турнир на талантите U14: Зона Пловдив - Зона Благоевград

Втората ера "Стойков" започна с успех за Лукойл Академик

Лукойл Академик постигна седемнадесетата си победа от началото на сезона в НБЛ, след като спечели регионалното дерби с Балкан (Ботевград) с 90:75. Така “студентите” продължават да са начело в първенството само с една загуба, докато Балкан е на втора позиция с 13-5. Тимът от Правец реши нещата в своя полза през третата четвърт, която спечели със 17 точки разлика и не изпусна нещата от контрол до края.

Така втората ера "Тодор Стойков" в Лукойл Академик започна с успех. Както е известно, бившият национал застана на поста спортен директор по-рано през седмицата, наследявайки Сашо Везенков. Легендарният №15 игра за тима от 2001 до 2005 и от 2006 до 2013 година.

Балкан шокира домакините още от самото начало и вкара първите седем точки в двубоя, а серията на “зелените” достигна до 3:13 след по-малко от четири минути игра. Лукойл Академик се отърси от първоначалния шок и отговори със своя силна серия - 17-7, с която изравни резултата до 20:20. Ботевградчани все пак бяха напред след края на първата част и водеха с точка - 25:26.

Втората четвърт бе далеч по-равностойна и двата тима си размениха лидерската позиция общо шест пъти, преди Балкан отново да вземе инициативата и след силни заключителни минути да увеличи преднината си до 8 точки на почивката - 43:51.

“Студентите” постепенно заличиха изоставането си в първата половина на третата част и изравниха резултата - 55:55. Последва силна серия от 15-4, след която домакинтие за първи път в мача поведоха с двуцифрена разлика (70:59). Балкан се доближи на 6 точки - 70:64, но Христо Захариев реализира тройка със сирената, с която даде на Лукойл аванс от 73:64 след 30 изиграни минути.

Домакините запазиха лидерската си позиция и през цялата последна част, а Балкан така и не успя да намери сили да се върне в мача. В крайна сметка воденият от Мирослав Ралчев отбор на Лукойл стигна до победата с 90:75.

Никола Драгович бе най-резултатен за победата с 22 точки. Христо Захариев добави 21 точки и овладя 9 борби, а Дий Браун записа “дабъл-дабъл” от 13 точки и 16 асистенции. Бруно Шундов се включи силно от пейката и вкара 11 точки.

За Балкан Вукота Павич вкара 13, Павел Маринов прибави 12, а Николай Върбанов остнаа с 11.

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК - БАЛКАН 90:75 (25:26, 18:25, 30:13, 17:11)

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК: Дий Браун 13, Тери Смит 14, Христо Захариев 21, Никола Драгович 22, Тенчо Банев 2 (Димитър Димитров 2, Александър Груев, Крис Минков, Николай Грозев 5, Веселин Веселинов, Бруно Шундов 11)

БАЛКАН: Цветослав Острев 5, Иван Лилов 6, Павел Маринов 12, Вукота Павич 13, Николай Върбанов 11 (Милан Милованович 8, Димитър Маринчешки 2, Педжа Стаменкович 9, Мартин МАринов 9)