Футбол по време на война

Футбол по време на война

Футбол и война. Как го правят в Украйна? С драми, мъки и скандали, но играта още върви. Докога?

„Под въпрос е дали първенството ще завърши...”, заяви Сергей  Палкин, генерален директор на Шахтьор.

Отборът от размирния Донецк е втори, с 5 точки зад Динамо (Киев), а пролетният полусезон започна в събота. Доста легионери от по-малките клубове се разбягаха, но двата гранда запазиха съставите -  дават луди пари. Шахтьор например си държи асовете Дъглас Коща, Бернард и Луис Адриано плюс още 10 бразилци.

Висшата лига обаче остана с 14 клуба след отделянето на Крим и Севастопол от Украйна. Таврия (под името ТСК) и Севастопол (вече СКЧФ) от юли преминаха към руския футбол. Плюс второразредният Жемчужина (Ялта). И трите отбора започнаха в третото ниво в Русия. Но през декември УЕФА постанови - нямат право да играят под егидата на Москва.

„Политическо решение под натиска на САЩ и Евросъюза”, отсече кримският сенатор Сергей Цеков.

Трите клуба останаха „сирачета” - в Русия не може, в Украйна не искат. И правят кримска лига със старт от март или април. Идеята е под въпрос, защото се събраха 7 отбора, а трябват 8. Севастопол обаче си разпусна състава, ще играе с млади, местни момчета. Сериозният футбол свърши в Крим.

УЕФА забрани на Руския футболен съюз (РФС) да действа на полуострова. И обяви Крим за особена зона. Министерството на спорта на Русия отдели за шампионата 613,8 млн. рубли (8,5 млн. евро).

„Ще се върнат като бити кучета, полакомиха се за рубли, но...”, рече Светослав Сирота, бивш шеф на украинската Професионална лига.

В решенията на УЕФА руснаците усетиха дългата ръка на милиардера Григорий Суркис, шеф на украинския футбол и вицепрезидент на евроцентралата.

„На г-н Суркис напомням, че не украински пълководци са присъединили Крим към Русия, а Екатерина ІІ с Потьомкин и Суворов през 1783 г. - заяви вицпрезидентът на РФС Никита Симонян. - Незнайно защо 171 г. по-късно подарихме тази земя. Крим е територия на Руската федерация и РФС ще поддържа с всички сили СКЧФ, ТСК и Жемчужина.”

„Истериката на някои хора подчертава, че руският футбол върви по лъжлив и опасен път”, реагира Суркис.

Украинският премиер Петро Порошенко написа в тиутър: „Футболът в Крим е и ще бъде украински.”
Ей така си се ядат безспир на високо равнище...

Клубовете от Донецк и Луганск, градове от гравитиращата към Русия част на Украйна, останаха под футболната власт на Киев. Суркис, чийто брат Игор е собственик на Динамо, е от националистите. Но макар на власт, клубът също страда. Генералният спонсор „Нарда банк” фалира, а и икономическата криза си е сериозна. На 4 февруари Игор Суркис каза: „Ако за футболист дойде повиквателна, ще разгледаме въпроса по правовия ред. Ако трябва, разбира се, всички ще отидат да воюват.”

По-силна обаче е мъката на отборите от другата, източната страна на Украйна.

Милиардерът Ринат Ахметов, собственик на Шахтьор и мини в Донбас в „руската част”, отказа да подкрепи размириците. Клубът от лятото се изнесе в спокойния Киев, а играе в Лвов. В Донецк на 23 август снаряди паднаха на елитния стадион „Донбас Арена”. Разрушенията - за милион долара.

Палкин разказва: „Десетки хиляди дончани се оказаха в най-тежки условия. Над 100 сътрудници на клуба всекидневно участват в опаковането на хранителни продукти, в транспортирането им в Донецк и раздаването. Някои доброволци пратически денонощно са на „Донбас арена” и се занимават с този сложен процес, съпроводен с много рискове. Оказваме хуманитарна помощ от август. Цялата инфраструктура на клуба в Донецк е консервирана. Надяваме се положението да се нормализира и да започнем да възстановяваме разрушенията. Засега не обмисляме връщане в Донецк. Примирието не е мир.”

През ноември капитанът Дарио Сърна дари на учениците в Донецк 20 тона мандарини. „В детството ми в Хърватия аз също минах период, когато ми трябваше помощ - каза защитникът. -  Донбас и Донецк ми дадоха много. Това е моят град, в който ме подкрепят вече 11 г., благодарение на което се формирах като футболист и човек. Шастлив съм, че децата ще ядат тези мандарини. Те са от душа и сърце.”

Хърватинът купи плодовете в родния си град Миткович, плати и транспорта до Донецк. Подаръкът на Дарио стигна до 23 143 ученици от долните класове. Мнозина от Шахтьор правят подобни жестове.

В новогодишно послание Сърна обяви: „Станахме шампиони, спечелихме Суперкупата, стигнахме елиминации в Шампионската лига и всички тези радости ги зачерква войната. Болката и страхът дойдоха в Донбас. Загинаха хора. Искам този кошмар да свърши и никога да не се повтори. Но дори в такъв страшен момент запалянковците останаха с нас. Прекланям се. Нека настъпи мир! Това е най-голямото ми желание. Ще се върнем в Донецк при първа възможност.”

Вече се преместиха от своите градове заради напрегнатата обстановка елитните Олимпик (Донецк), Металург (Запорожие), Заря (Луганск) и Иличьовец (Мариупол).  Металист от Харков също мисли да играе другаде. Няма сигурност. Има снаряди. Затова може и да няма първенство.

Ростислав Русев, "Труд"

Следвай ни:

Още от Футбол свят

Виж всички