Хигинс напомни за себе си с великолепна игра и финал в Уелс

За шести път в кариерата си Джон Хигинс ще играе на финал на Откритото първенство на Уелс по снукър. Това стана ясно, след като в много качествен 1/2-финален сблъсък шотландецът надделя срещу Лука Бресел с 6:4 фрейма. Така в неделя 39-годишният Хигинс ще се опита да спечели своя четвърти трофей от надпреварата, а негов съперник ще бъде победителят от другия 1/2-финал между Марк Уилямс и Бен Уластън.

Четирикратният световен шампион напомни за най-силните си години днес, като записа в сметката си три сенчъри и три халф-сенчъри брейка. От своя страна, класиралият се за първия си ранкинг 1/2-финал Бресел се отчете с най-добра серия от 62 точки. 19-годишният белгиец обаче остави прекрасни впечатления от играта си в "Моторпойнт Арина" в Кардиф през тази седмица. За момента именно негов е и най-добрият брейк в надпреварата - от 140 точки.

Хигинс започна вихрено мача и с два поредни сенчъри брейка от 101 и 137 точки направи резултата 2:0 части в своя полза. В третата партия Магьосника от Уишоу също имаше своя шанс след грешка на съперника си по червена, но серията му приключи на 52 точки. С брейкове от 49 и 23 точки заемащият 66-ата позиция в ранглистата Бресел намали на 1:2, а малко след това изравни след чудесните 62 точки.

След кратката почивка младият белгиец измъкна накъсаната пета партия и поведе за първи път от началото на срещата. Опитният Хигинс не се даде и отново върна баланса в резултата след серия от 43 точки за 3:3. В седмата част шотландецът реализира 72 точки, но отговорът на Бресел не закъсня. Той взе осмия фрейм след най-добра серия от 44 точки и щастлив флук към края на партията - 4:4. До края на двубоя бившият номер 1 в света осъществи още един сенчнър брейк - този път от 135 точки, доближавайки се само на фрейм от победата. В десетата част имаше грешки и на двамата, а напрежението си каза думата. Шотландецът, който е 14-и в света в момента, направи брейк от 50 точки, но сгреши червена топка за среден джоб. Последваха пропуски и на двамата играчи, но с печеливша серия от 26 точки Хигинс си осигури успеха в мача. Така той достигна до първия си ранкинг финал от Wuxi Classic през 2013 година.

Това бе втори сблъсък между състезателите и втора победа за Хигинс. При предишната им среща на турнира от Европейските серии в София шотландецът постига категорична победа с 4:0 части.

Снимка: worldsnooker.com