38-годишният Ким Колинс №1 в света за сезона на 60 м

Световният шампион на 100 метра от Париж 2003 Ким Колинс (Сейнт Китс и Невис) продължава да демонстрира невероятна класа в спринта, въпреки своите 38 години. Атлетът, който ще навърши 39 през април, спечели бягането на 60 метра на международния турнир по лека атлетика "Руска зима" в Москва вчера и оглави световната ранглиста за сезона с постижение от 6.48 сек, което е и нов национален рекорд на страната му. Предишният също беше негово дело - 6.49 сек. Неостаряващият спринтьор записа победа и в Дюселдорф в четвъртък с 6.52 сек.

"Ще стартирам на девет или повече състезания този сезон. Това е сериозно предизвикателство за мен и ще приемам всеки свой старт сякаш е последното ми състезание", каза Колинс.

Американецът Майк Роджърс, който изтърпя 9-месечно наказание за допинг през 2011 г., завърши втори в Москва с 6.56 сек, а подготвящият се под ръководството на Валя Демирева кубинец Юниер Перез се нареди трети с 6.61 сек.

Украинката Олесия Пов спечели спринта на 60 м при жените със 7.27 сек. Представителката на домакините Кристина Сивкова финишира втора за 7.28 сек, а Екатерина Гончар (Беларус) завърши трета със 7.42 сек.

Олимпийският шампион на 110 метра с препятствия от Пекин 2008 Дайрон Роблес (Куба) и местният фаворит Константин Шабанов завършиха с равни резултати на 60 м/пр - 7.69 сек, а чехът Петр Свобода се нареди трети със 7.75 сек.

В бягането на 1500 м при мъжете кениецът Винсент Кибет спечели надпреварата с личен рекорд от 3:37.79 мин.

Сребърният медалист от Европейското първенство в Цюрих през 2014 г. Луис Цатумас (Гърция) заслужи победата в скока на дължина при мъжете с 8.05 м, а рускинята Екатерина Конева триумфира в същата дисциплина при жените с 6.82 м.

Снимка: Getty Images/Guliver