Шарапова спаси 2 мачбола и оцеля срещу 150-ата в света (видео)

Шампионката от 2008 година и бивша №1 в света Мария Шарапова имаше много тежък мач във втория кръг на Australian Open. Поставената под №2 в схемата рускиня надделя над сънародничката си Александра Панова с 6:1, 4:6, 7:5. Шарапова дори спаси 2 мачбола при 4:5 в третия сет срещу намиращата се под номер 150 в световната ранглиста квалификантка.

Първият сет бе спечелен от Шарапова само за 26 минути, но след това Панова оказа много по-сериозна съпротива от очакваното. Квалификантката, която преди победата си срещу румънката Сорана Кърстя в първия кръг никога не бе печелила мач в основната схема на турнир от "Големия шлем", водеше с 4:1 в решаващата трета част, а при 5:4 сервираше за място в третия кръг. При 40:30 Панова имаше първи мачбол, но Шарапова го отрази с ретур уинър от форхенд. Вторият дойде малко след това, при предимство за Панова, но Шарапова го неутрализира с печеливш удар от форхенд. Приятелката на Григор Димитров измъкна гейма, взе и следващите два и се пребори за място в следващата фаза след 2 часа и 32 минути игра.

В третия кръг носителката на 5 титли от "Големия шлем" Шарапова ще играе с поставената под номер 31 Зарина Диас (Казахстан), която надделя в много оспорван мач над Анна Шмидлова (Словакия) с 3:6, 6:2, 8:6.

"Щастлива съм, че продължавам напред, защото на два пъти бях само на точка от отпадането. Тя направи страхотен мач. Беше наясно, че няма какво да губи и ударите й се получаваха. В същото време, аз не показах най-добрата си игра", коментира Шарапова след срещата.

Друга рускиня - Екатерина Макарова, също продължава в третия кръг. Десетата в схемата Макарова победи италианката Роберта Винчи с 6:2, 6:4 за 74 минути. Следващата съперничка на двукратната четвъртфиналистка от 2012 и 2013 година ще бъде Каролина Плишкова (Чехия). Плишкова, номер 22, се справи с доста усилия с 18-годишната участничка с "уайлд кард" Осеан Доден (Франция) със 7:5, 5:7, 6:4 в мач с общо 13 пробива. Доден навакса изоставане от 0:2 гейма в третия сет, след което при 3:3 загуби за седми път подаването си и това се оказа решаващо. Младата французойка често рискуваше, като завърши с 40 печеливши удара, но и с 41 непредизвикани грешки срещу само 16 на чехкинята.