Божинов стартира мощно 2015-а

Българският нападател Валери Божинов започна ударно 2015-ата година, след като вкара два гола и донесе победата с 2:1 на Тернана над Кротоне в мач от 22-ия кръг на Серия "Б". Той вкара първото попадение във втория италиански ешелон за тази година, след като първенството бе подновено след триседмична пауза. 28-годишният нападател започна титуляр за Тернана и още в петата минута попадна в прегръдките на своите съотборници.

Попадението бе първо за деня в останалите девет срещи. Бившият играч на Лече, Фиорентина, Ювентус, Манчестър Сити, Парма, Спортинг, Верона, Виченца и Левски прати топката в горния десен ъгъл на вратата от 12 метра след подаване на Авенати. Това бе негов трети гол в тази кампания след тези срещу Про Верчели и Перуджа и първи пред своите тифози на стадион "Либеро Либерати".

В 52-ата минута отново той удвои с нов красив гол от над 30 метра. Българинът се възползва от грешка на вратаря на гостите Гордас, който излезе от своето наказателно поле да изчисти топката с глава пред Авенати. Той стори това, но коженото кълбо попадна в Божинов, който с десния крак прехвърли защитниците и изправи на крака тифозите с четвъртия с и гол в 17 мача. И при двата гола българинът отиде да се прегърне с треньора Ателио Тесер.

В 64-ата минута от малък ъгъл Божинов се размина на сантиметри от своя първи хеттрик в кариерата. Три минути по-късно напусна под аплодисментите на няколко хиляди по трибуните, а на негово място се появи Чераволо.

Към края завърналия се в игра след 18 месеца Дианда бе изгонен, а Падован в 88-ата намали и последните секунди Тернана трябваше да трепери, но все пак стигна до своята седма победа в първенството. Тимът от Терни стигна до втора домакинска победа благодарение на Божинов, който никога досега в кариерата си не бе вкарвал два гола в първата среща за новата година.

"Тернана няма пари за нови попълнения. Именно затова аз, който съм длъжник на тима трябва да бъда играча в повече тази пролет", сподели вчера Божинов пред местните медии и днес се превърна в герой за тима си.

Тернана има вече 28 точки и изостава на три от Ливорно на Андрей Гълъбинов, който утре гостува на лидера Карпи. Павел Виданов пък остана на пейката през всичките 90 минути при поражението с 2:4 от Пескара.

Тернана - Кротоне 2:1
1:0 Божинов (5)
2:0 Божинов (52)
2:1 Падован (88)