"Интърнешънъл бизнес таймс": Ювентус е спасяван от съдиите в големите мачове

"Интърнешънъл бизнес таймс": Ювентус е спасяван от съдиите в големите мачове

Под заглавие "Фалшифициран шампионат - две улики правят доказателство или как Юве е спасяван в големите мачове" италианското издание на всекидневника "Интърнешънъл бизнес таймс" помества днес коментар за рецидива на скандално съдийство на футболния мач Наполи-Ювентус, завършил при резултат 1:3. Вестникът е собственост на едноименната американска компания с централа в Ню Йорк и има седем издания на четири езика - английски (САЩ, Великобритания, Австралия, Индия), китайски, японски и италиански.

Следва текстът с незначителни съкращения: "Стара поговорка гласи, че в края на сезона съдийските грешки и подаръци взаимно се компенсират. Може и да е така, но всяка грешка и подарък имат своето точно тегло. Това се случва с Ювентус, който е пръв в класирането, благодарение най-вече на фалшивите решение на главните арбитри и техните помощници. "Черно-белите" получиха подаръци в двата големи мача срещу Рома и Наполи, които спечелиха с полемики. Без тези подкрепи играчите на (старши треньора Масимилияно) Алегри нямаше да надделеят срещу тези съперници и сега Серия А щеше да изглежда съвсем различно.

ШМЕКЕРИЯТА В НЕАПОЛ

На (стадион) "Сан Паоло" отново дойдоха точно по разписание поредните изцепвания на съдийската шесторка. Още веднаж в полза на Ювентус, който излезе победител срещу Наполи. Това бе успех, дължащ се на волята, крещят "черно-белите". Заслугата е на рефера, смята останалата част от футболна Италия. Няма съмнение, че "Старата госпожа" изигра на "Сан Паоло" мач, в който се лепеше за противника с упорството на въшка. Също така не може да се отрече, че без маркирането на засадата при гола на Касерес за 1:2 "черно-белите" нямаше да си върнат преднината от 3 точки пред Рома. Това бе жестока грешка с размерите на динозавър, която стана още по-грамадна заради самото развитие на ситуацията - наказателен удар, тоест топката не бе в движение, при което нямаше никакъв проблем за страничния съдия Ди Либераторе да отбележи положението на засада на уругваеца (Касерес) и на Киелини, който категорично влияеше на играта. Подаръкът бе прекрасен за Ювентус, който след изравнителния гол за 1:1 на Бритос (от Наполи) бе започнал да огъва под натиска на домакините. Тази грешка беше толкова грандиозна, че остави в сянка другите скандални подминавания на главния съдия, когато Киелини умишлено подаде с крак топката на (вратаря) Буфон, който я улови, както и нескопосаното излизане на Буфон, отнесъл като лавина Кулибали.

ДВЕТЕ УЛИКИ

Проблемът е, че нередовният гол на Касерес се прибавя към случилото се на мача Юве-Рома (в началото на октомври миналата година). Да се сгреши е човешко, но не и да се упорства в грешките. Остават без възмездие дузпите (в полза на Ювентус) за неволно докосване на топката с ръка от Майкон и за препъване на Погба от Пянич, като и двете нарушения бяха извън наказателното поле. Без поредицата от подаръци днес "черно-белите" щяха да имат 4 точки по-малко, защото Рома щеше да постигне най-малко равенство в Торино и сега да бъде начело в таблицата с 2 точки преднина. Този честен анализ не цели да принизи заслугите на Ювентус, а да прикове съдийската гилдия към стълба на отговорността.

Как е възможно да говорим за равностойно състезаване, когато могъщите в нашето калчо неизменно са облагодетелствани в трудните моменти? Рискът е, че изходът от шампионата не се решава от Погба, Тоти и Игуаин, а от някакви си Талявенто (главен съдия на мача Наполи-Ювентус) и Роки (главен съдия на мача Ювентус-Рома). Тези персонажи би трябвало да са в ролята на статисти, а всъщност са се превърнали в главни действащи лица и върховни арбитри. Това е плесница за и без друго нищожното доверие в италианската футболна система.

СПОНСОРИТЕ

Отделна глава заслужава и досега неизяснената история с компаниите ФИАТ и "Басети" (Bassetti), които са спонсори на Италианската федерация по футбол. Автомобилната къща (ФИАТ - притежание на фамилията Анели, която е собственик на Ювентус) отпуска на федерацията около 3 милиона евро, от които се плащат заплатите на реферите, тъй като АИА (Асоциацията на италианските футболни съдии) е орган на футболната федерация. "Басети" е дъщерна компания от (текстилния холдинг) "Групо Дзуки" (Gruppo Zucchi), в който (капитанът на Ювентус) Буфон е мажоритарен акционер. Законно е двете марки, свързани с Ювентус, да се обвързват с когото си искат, но е некоректно от гледна точка на етиката, тъй като е елементарно упражнение това (спонсорство) да бъде отнесено към многото и прекалени подаръци, които получава "Старата госпожа".

Може би крачка назад от страна на футболната федерация, на ФИАТ и на "Басети" ще бъде навременен ход, за да се разсеят сгъстяващите се облаци, които предвещават бури," заключава коментарът. За втори път през този футболен сезон в Италия скандалното съдийство в полза на един тим предизвиква широк международен отзвук. След злополучните отсъждания на арбитъра Роки на мача Ювентус-Рома през октомври миналата година проблемът бе официално поставен не само в италианския парламент, но и в Европейската комисия. На Роки бяха спрени съдийските права "за неопределено време", но седмица по-късно той отново тренираше с колегите си, а в края на октомври се върна да ръководи срещи от Серия А.

Италианските футболни арбитри от първа международна категория, към която спадат споменатите Роки и Талявенто, получават около 200 хиляди евро годишно, като междувременно упражняват основните си професии. Джанлука Роки и Паоло Талявенто бяха подсъдими в процеса за уреждане на мачове, известен като "Калчополи", довел до изхвърлянето на Ювентус в Серия Б. За Роки прокурорът бе поискал 16 месеца затвор. Впоследствие и двамата рефери бяха оправдани.

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от Футбол свят

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти