Спорен гол поведе Юве към сладко отмъщение срещу Наполи (видео+галерия)

Шампионът на Италия Ювентус постигна една от най-важните си победи от началото на сезона. Във второто голямо дерби от 18-ия кръг на Серия "А" "бианконерите" удариха Наполи с 3:1 като гост и постигнаха първи успех на "Сан Паоло" от 2000 година насам. По този начин Юве вече има аванс от 3 точки пре преследвача Рома, който днес завърши 2:2 с Лацио. Наполи пък окончателно се прости с надеждите си за титла, като изостава на 13 точки от "старата госпожа".

Пол Погба откри за гостите с феноменален удар от въздуха в 29-ата минута, но в 64-ата Мигел Бритос изравни. Гостите отново излязоха напред с попадение на Мартин Касерес в 69-ата минута, при което имаше засада, а в добавеното време бомбен шут на Артуро Видал сложи точка на спора.Наполи - Ювентус 1:3

Преди Нова година неаполитанци изтръгнаха Суперкупата на Италия именно срещу "бианконерите". Сега шампионите бяха жадни за реванш и го постигнаха. Ювентус не успя да спечели 5 от предишните си 6 мача, включително и споменатия мач в Доха, в който Наполи триумфира след дузпи. Тогава и двата гола за Юве вкара Карлос Тевес, който и днес водеше атаката на тима, заедно с Фернандо Йоренте. От състава обаче отсъстваше Стефан Лихтщайнер, който не издържа късния фитнес тест. Вместо него започна Мартин Касерес. Уругваецът бе титуляр за пръв път от 3 месеца. В халфовата линия на "старата госпожа" си партнираха Пол Погба, Андреа Пирло и Клаудио Маркизио, а пред тях действаше Артуро Видал.

Атаката на Наполи предвождаше Гонсало Игуаин, а зад него беше триото Хосе Кайехон, Марек Хамшик и Джонатан де Гузман. На пейката остана новото попънение Маноло Габиадини, привлечен от Сампдория. Давид Лопес и Валтер Гаргано бяха натоварени с дефанзивни функции в средата на терена. В защитата липсваше Фаузи Гулам, който е с националния отбор на Алжир на Купата на Африка. Вместо него ляв бек беше Мигел Бритос.Наполи - Ювентус 1:3

Наполи стартира много ентусиазирано, като Кайехон и Хамшик се стремяха да изострят събитията пред наказателното поле на гостите, но пък Игуаин оставаше изолиран. Първото голово положение дойде в 18-ата минута и бе пропиляно от Де Гузман. Той беше изведен на стрелкова позиция след чудесна комбинация на "небесносините", но шутира над напречната греда. Постепенно Ювентус изравни играта и все по-често Пирло и Погба успяваха да задържат топката. В 27-ата минута Хамшик центрира опасно, но Джанлуиджи Буфон внимаваше. Преди това пък Видал не успя да овладее хубаво подаване на Тевес.

Малко след това Погба откри резултата с много красиво попадение. Французинът стреля от въздуха, посрещайки отбита топка, и направи безпомощен Рафаел Кабрал. Това бе трети гол за Погба в 5 мача срещу Наполи.Наполи - Ювентус 1:3

"Бианконерите" имаха чудесна възможност да удвоят преднината си малко преди почивката, но след като беше изведен по перфектен начин от Тевес, Мартин Касерес стреля право в ръцете на Кабрал.

В началото на втората част домакините организираха бърза атака по десния фланг, но ударът на Кайехон беше избит в корнер. Юве отговори с коварно центриране към Погба и съвсем малко не достигна на французина, за да засече топката във вратата. Наполи - Ювентус 1:3

В тези минути над Неапол започна да се излива истински порой и това затрудни действията на футболистите. Домакините вдигнаха оборотите и атаките им станаха по-опасни след влизането в игра на Дрис Мертенс, който замени неубедителния Хамшик. В 64-ата минута белгиецът центрира от корнер, бранителите на Юве не се ориентираха и Бритос отблизо взриви трибуните - 1:1.

Радостта на неаполитанци обаче не продължи дълго. Само пет минути по-късно Андреа Пирло центрира от фаул и Касерес се реваншира за пропуска си преди почивката, като вкара втори гол за Юве. Повторенията обаче показаха, че в момента на паса аржентинецът и Джорджо Киелини са в положение на засада.

Веднага след гола Масимилиано Алегри смени Погба с Лихтщайнер. Юве се стремеше да убива темпото, а атаките на Наполи не носеха никаква изненада за отбраната в черно-бяло. Все пак, в края на двубоя домакините имаха две великолепни възможности да се доберта поне до точката. Първо резервата Дуван Сапата излезе очи в очи с Буфон и си поведе силно топката, като вместо да се опита да я догони и да отбележи, се строполи на терена. Реферът Паоло Талявенто не се хвана на симулацията на нападателя и му показа жълт картон. Секунди по-късно Игуаин майсторски се освободи в наказателното поле и стреля, но ударът му рикошира в бранител на Ювентус и това спаси гостите.

В заключителните секунди Юве организра скоростна контра, при която Алваро Мората изведе Видал през центъра и той с мощен шут под гредата узакони така важната победа на шампионите.