Те говорят на терена: Барса и Меси развенчаха шампиона (видео + галерия)

Отборът на Барселона подчини с 3:1 шампиона Атлетико Мадрид в схватка от 18-ия кръг на Ла Лига, играна пред 81 658 зрители на "Камп Ноу". Неймар (12), Луис Суарес (35) и Лионел Меси (87) върнаха усмивките в Каталуня. Марио Манджукич реализира скандална дузпа в 57-ата минута. С успеха "лос кулес" показаха, че могат да играят силно и задружно, напук на всевъзможните материали за жестоки конфликти в съблекалнята.

Барса - Атлетико - 3:1 Атомното трио на каталунците в атака беше на линия: Лионел Меси, Неймар и Луис Суарес. Хесус Гамес застана нетрадиционно като ляв краен бранител. Марио Манджукич поведе нападението, подкрепян от Арда Туран, Антоан Гризман и Коке.

Барса - Атлетико Преди началото на двубоя Меси получи награда от Професионалната футболна лига за най-добър реализатор в историята на Примера. Гостите от "Висенте Калдерон" започнаха с изненадващ щурм към вратата на Клаудио Браво. Топката се задържа опасно в продължение на около минута, но не се стигна до удар. В третата минута Жерард Пике възнегодува заради отсъден фаул в атака при корнер. Каталунският защитник препречи пътя на Диего Годин.

Барса - Атлетико Момчетата на Диего Симеоне се върнаха назад, но неочаквано допускаха елементарни грешки в защита. В деветата минута Неймар нахлу до дъгата, пусна към Меси, а той много лесно си извоюва позиция за стрелба, но не беше точен с десния крак от около 15 метра. В 12-ата защитата на "лос рохибланкос" се пропука на няколко пъти. Първо Лео беше допуснат лесно в наказателното поле, топката стигна до Суарес, който не можа да укроти на бедро, Хуанфран се размина, топката стигна до Неймар, който с шпагат насочи в мрежата от около седем метра - 1:0 след гол номер 12 за бразилеца в шампионата.

Барса - Атлетико Минута по-късно Жорди Алба изстреля мощно топката, Мигел Анхел Моя не можа да я улови и малко не достигна на Суарес да завърши в мрежата. В 16-ата Хосе Мария Хименес подложи рисковано на Неймар на линията на наказателното поле. Съдията Ундиано Майенко не видя нарушението, въпреки че бразилецът изрита топката, а уругваецът вдигна опасно крака си. Това трябваше да е фаул и жълт картон. Многомилионният футболист на "лос кулес" смени кървавия си чорап и след петминутно възстановяване отново се появи на терена.

Барса - Атлетико В 23-ата Ней Джуниър направи много голям пропуск. Меси изведе хубаво Суарес, "деветката" вдигна топката към непокрития Неймар, който с глава не можа да прати топката в мрежата от около шест метра. Каталунците атакуваха много опасно, а халфовете на Атлетико постоянно изоставаха зад топката. В 29-ата Неймар се измъкна от засадата, стигна до дъгата, където намери Лео Меси, а ударът на аржентинеца от малък ъгъл беше предугаден от Моя.

Барса - Атлетико В 33-ата Серхио Бускетс падна след въздушен дуел с Марио Манджукич. Хърватинът се изнерви, потърси саморазправа и получи жълт картон. В 35-ата минута падна и втори гол за Барселона за радост на "Камп Ноу". В попадението имаше доза полемика заради поемането на Меси. Останаха съмнения дали поема изцяло с гърди или си помага с ръка. Последва страхотен пас в наказателното за Луис Суарес и топка в мрежата след насочване от 15 метра. В 42-ата защитата на "дюшекчиите" можеше да допусне и гол с глава от Меси, но ударът на Ла Пулга не беше достатъчно точен.

Барса - Атлетико - 3:1 След вихреното първо полувреме настъпи една по-спокойна откъм голови положения втора част. Мадридчани изпълниха първия си корнер в 48-ата минута - Диего Годин игра с глава, но ударът не беше опасен. В 56-ата реферът Ундиано Майенко даде много странна дузпа за гостите. Хесус Гамес изигра съдията и се строполи, симулирайки сериозен контакт с Лео Меси. На повторението се видя, че за дузпа не може да се говори. Манджукич отбеляза с безкомпромисен шут.

Барса - Атлетико - 3:1 Минута по-късно и домакините поискаха дузпа, след като Хименес връхлетя върху Иван Ракитич в борба за висока топка. Реферът подмина положението. В 68-ата Ел Чоло рискува с включването на Фернандо Торес за сметка на дефанзивния Габи Фернандес.

Барса - Атлетико - 3:1 В 77-ата гостите от "Калдерон" имаха страхотна възможност за изравнителен гол. Браво обаче излезе предвидливо и улови пред Ел Ниньо. В 80-ата шампионите пропиляха ново страхотно положение. Арда Туран мушна топката между краката на Пике, Торес центрира остро, чилийският страж изби, а последвалият опит на Раул Гарсия не заслужава внимание.

Барса - Атлетико - 3:1 В 84-ата Неймар напредна мощно отляво и центрира, Меси засече ниската топка от 18 метра, а Моя внимаваше. В края на срещата напрежението беше в повече. В 86-ата Раул Гарсия зашлеви Неймар и ситуацията остана без последствия. В 87-ата минута Барса постигна успокоителния трети гол. Меси направи двойно подаване с Ракитич, Раул Гарсия сбърка и Лео наказа разколебаната игра на гостите с удар от шест метра - 3:1.

Барса - Атлетико - 3:1 Тимът на Луис Енрике поне за няколко дни затвори устите на критици, след като изигра най-силния си мач от началото на сезона. Барса за първи път надви Атлетико след почти две годишни неуспешни опити. Проблемите за "синьо-червените" съвсем не са решени и тепърва предстои много сериозно доказване в решаващите месеци до края. "Лос кулес" се доближиха на точка от Реал Мадрид, който обаче има и мач по-малко. Атлетико е три точки зад Барса. Нищо чудно след десет дни отново да има сблъсък между тези два тима, стига "лос колчонерос" да задържат преднината си за Купата на краля.

Снимки: Getty Images/Guliver