Обзор на IX кръг на НБЛ

Деветият кръг от редовния сезон на Националната Баскетболна Лига вече е в историята, като той предложи на феновете няколко доста резултатни и интригуващи двубоя. Във Варна Лукойл Академик стигна до инфарктен обрат и победа с 87:82 над Черно море Порт Варна, докато в Ботевград Балкан разби Рилски спортист със 120:90. Ямбол постигна труден домакински успех над аутсайдер Спартак (Плевен) с 85:78, докато в Бургас Берое се справи с друг тим от дъното на класирането, надигравайки Черноморец със 101:69.

Лукойл Академик продължава без загуба, след като обърна Черно море Порт Варна като гост край морето и триумфира с 87:82. "Моряците" стартираха ударно и още през първата четвърт дръпнаха със 17 точки - 16:33, а до почивката останаха начело и водеха с 38:48. Водени от Божидар Аврамов, домакините запазиха лидерството и през третата четвърт, след която имаха преднина от 58:65, преди финалния щурм на гостите в последната част. Вицешампионите постепенно заличиха изоставането си и три минути преди сирената поведоха със 77:74, а след това не изпуснаха победата и триумфираха с 87:82.

Тери Смит вкара 20 точки за победителите, Чарлз Томас и Морис Къри останаха съответно с 16 и 13, а  Бруно Шундов се отчете с 11. Божидар Аврамов вкара 19 на бившия си отбор, а Милян Пупович приключи с 18 при повторния си дебют.

Балкан и Рилски спортист изнесоха истинско шоу пред зрителите в "Арена Ботевград", които имаха повод за радост, след като техните любимци спечелиха по убедителен начин - 120:90. Двата тима реализираха общо 31 тройки - 18 за домакините и 13 за гостите, като "зелените" впечатлиха с представянето си в офанзивен план през целия двубой, но най-вече през втората част, когато реализираха 40 точки. Общо осем играчи завършиха с двуцифрен точков актив за Балкан, водени от Мартин Маринов и Ненад Шулович с по 15 точки, докато за Рилски спортист Тони Гуджино вкара 16, а Йордан Бозов завърши с 13 и 5 асистенции.

Ямбол продължи възхода си и постигна втори пореден успех, този път у дома, справяйки се с последния в класирането Спартак (Плевен). Възпитаниците на Юлиян Радионов бяха отлични през първата половина на двубоя, след която имаха аванс от 10 точки - 48:38. Плевенчани не се предадоха и наваксаха цялото си изоставане, за да се стигне до 62:62 след три части, а в началото на последния период гостите дори поведоха за кратко, но Ямбол не допусна да се стигне до изненада и триумфира с 85:78. Тони Бърнас вкара 24 точки и хвана 13 борби, а Карън Джонсън остана с 16 точки. За Спартак Михаил Танев наниза 20 точки.

Берое записа четвърта победа в НБЛ и продължава с добрия си ход, като този път момчетата на Любомир Минчев надиграха Черноморец със 101:69 далеч от дома. Цялата стартова петица на заралии завърши с 13 или повече точки, като най-много вкараха Майк Блек и Мичъл Картър - по 17, а Диуейн Джаксън и Камен Атанасов реализираха по 16 точки всеки. За "акулите" единствено Деян Биелич и Илия Милутинович се представиха на ниво и се отчетоха с по 12 точки.

Колаж: Графика ООД