Силни Ананиев и Йорданов, БГ Томис започна с драматично 2:3 в ШЛ

Волейболният първенец на Румъния Томис (Констанца), който е воден от бившия селекционер на България Мартин Стоев, започна с драматична загуба участието си в Шампионската лига. Тимът на Стоев, в който има 4 български играчи - националите Боян Йорданов и Венцислав Рагин, разпределителят Константин Митев и посрещачът Методи Ананиев, отстъпи много трудно като гост на белгийския Волей (Асе-Ленник) с 2:3 (26:28, 25:23, 13:25, 25:21, 10:15) в първия си мач от Група G, игран късно снощи.

Във втория кръг Томис е домакин на шампиона на Полша и сребърен медалист от ШЛ Асеко Ресовия (Жешув), с национала Николай Пенчев, който пък стартира с победа над швейцарския #Драгънс (Лугано) с 3:0. Срещата между Томис и Ресовия е на 17 ноември (вторник) от 18,00 часа българско време.

Волейболистите на Томис започнаха отлично в първия гейм и бързо поведоха с 4:1, 6:2 и 10:5 благодарение на играта на българския разпределител Константин Митев и центъра Андрей Лаза. Постепенно белгийците стопиха изоставането си до 11:12 след силни изяви на опитния плеймейкър Франк Депестел, а след това това дори дръпнаха с 22:18. Въпреки усилията на Томис, домакините от Асе-Ленник измъкнаха гейма след 28:26. Втората част се разви по коренно обратния сценарий. Белгийският тим успя да поведе с 5:2, 8:4 и 12:8, след което момчетата на Мартин Стоев направиха обрат за 25:23 в своя полза. Противно на очакванията Томис не успя да се възползва от момента и напълно се срина в третия гейм, който загуби с разгромното 13:25. Все пак шампионът на Румъния се съвзе и вкара мача в тайбрек след 25:21. В петия решителен гейм, обаче, отборът на Асе-Ленник показа по-здрави нерви и по-силен характер и успя да спечели с 15:10, а с това и мача с 3:2.

Двама от българските играчи на Томис - Методи Ананиев и Боян Йорданов, изиграха много силен мач и станаха най-резултатни за отбора. Ананиев реализира 20 точки (1 блок, 53% ефективност в атака, 52% позитивно и 31% перфектно посрещане), а Супер Бобо добави 19 точки (2 блока, 2 аса и 37% ефективност в атака), но и това не бе достатъчно за успеха. Коце Митев и Венци Рагин също започнаха като титуляри за румънския тим, като българският център бе сменен в третия гейм. Митев завърши с 6 точки (2 блока), а Рагин се отчете с 5 точки (1 ас). За домакините от Асе-Ленник над всички бе холандецът Робин Овербееке със страхотните 32 точки (1 блок, 1 ас и 58% ефективност в атака) за победата.

ВОЛЕЙ (АСЕ-ЛЕННИК, БЕЛГИЯ) - ТОМИС (КОНСТАНЦА, РУМЪНИЯ) 3:2 (28:26, 23:25, 25:13, 21:25, 15:10)
АСЕ-ЛЕННИК: Франк Депестел 3, Робин Овербееке 32, Сепе Бетенс 12, Адриан Сташевски 1, Мартийн Колсон 12, Хосе Мигел Мартинес 11 - Дирк Спариданс-либеро (Роберт Андринга 18, Райнис Пекманс 2, Лиенер Косеманс)
Старши-треньор: Йохан Дефогел
ТОМИС: КОНСТАНТИН МИТЕВ 6, БОЯН ЙОРДАНОВ 19, МЕТОДИ АНАНИЕВ 20, Драгош Павел 10, ВЕНЦИСЛАВ РАГИН 5, Андрей Лаза 13 - Горан Шкундрич-либеро (Роберт Волога, Серджу Станчу 1, Андрей Михалеску, Стивън Готч)
Старши-треньор: МАРТИН СТОЕВ.