България загуби с 1:3 от Сърбия в първата контрола в София

Волейболистите от националния отбор на България загубиха първата от двете си контроли срещу сребърните медалисти в тазгодишната Световна лига от Сърбия, които са сред фаворитите за титлата на предстоящото Европейско първенство. Момчетата на селекционера Пламен Константинов отстъпиха на "плавите" с 1:3 (15:25, 27:25, 19:25, 22:25) в първата приятелска среща помежду им, играна пред закрити врати в зала "Арена Армеец“.

Втората контрола между двата тима, която ще бъде открита за фенове и журналисти, е тази вечер (3 октомври) от 20,30 часа в "Арена Армеец“. Всеки желаещ може да си закупи билет от мрежата на ticketportal.bg, както и от касите на залата, които ще бъдат отворени в 10,00 часа сутринта. Двубоят ще бъде излъчен и пряко по БНТ HD. Това ще бъде и последна проверка за двата тима преди началото на шампионата на Стария континент.

Селекционерът на "лъвовете" Пламен Константинов даде шанс за изява на абсолютно всички 12 състезатели, които бяха в групата за мача. Константинов започна със следната стартова шестица - Любомир Агонцев - разпределител, Владимир Николов - диагонал, Николай Пенчев и Тодор Алексиев - посрещачи, Теодор Тодоров и Виктор Йосифов - центрове и Теодор Салпаров - либеро. Но още в първия гейм българският треньор направи редица смени и използва почти всички свои играчи. Приятелската среща поради различни контузии пропуснаха Тодор Скримов, Андрей Жеков и Николай Николов, който ще бъде на линия за втората проверка между двата тима тази вечер.

Българите загубиха първата част с убедителното 15:25, но направиха впечатляващ обрат във втория гейм. "Трикольорите" изоставаха с 22:24, но отразиха два геймбола и впоследствие изравниха резултата след 27:25. В третия и четвъртия гейм на полето се появи и Станислав Петков, който в последните дни страдаше от контузия. В средата на четвъртата част българите водеха и можеше да се стигне до тайбрек, но с поредица от силни отигравания Сърбия измъкна гейма с 25:22, а с това и мача с 3:1.

Най-резултатен за българския тим бе Теодор Тодоров (4 блока и 78% ефекривност в атака). Капитанът Владимир Николов завърши с 9 точки (1 блок и 40% ефективност в атака), а другият диагонал Николай Учиков добави 7 точки (1 блок и 40% ефективност в атака). За гостите от Сърбия звездата Александър Атанасийевич завърши с 12 точки (1 блок и 50% ефективност в атака), а Саша Старович (69% ефективност в атака) и Урош Ковачевич (4 блока, 1 ас, 27% ефективност в атака и 36% перфектно посрещане) реализираха по 11 точки за победата.

БЪЛГАРИЯ - СЪРБИЯ 1:3 (15:25, 27:25, 19:25, 22:25)
БЪЛГАРИЯ: Любомир Агонцев, Владимир Николов 9, Тодор Алексиев 5, Николай Пенчев 4, Теодор Тодоров 11, Виктор Йосифов 6 - Теодор Салпаров-либеро (Георги Братоев 3, Мирослав Градинаров 4, Николай Учиков 7, Станислав Петков 2, Светослав Гоцев 2)
Старши-треньор: Пламен Константинов
СЪРБИЯ: Никола Йовович 3, Саша Старович 11, Урош Ковачевич 11, Неманя Петрич 3, Марко Подрасчанин 10, Сречко Лисинац 10 - Никола Росич-либеро (Марко Ивович 9, Александър Атанасийевич 12, Алекса Бърджович, Драган Станкович 1, Невен Майсторович-либеро)
Старши-треньор: Никола Гърбич.

Статистика: Борис Николов (скаутмен на България)