Троян определя първенците в източноевропейския шампионат по мотокрос този уикенд

През този уикенд (3,4 октомври) ще бъдат проведени финалните състезания от източноевропейския шампионат по мотокрос за сезон 2015. По традиция през последните няколко години домакин на това състезание е мотополигонът край град Троян _ едно доказано трудно, но интересно мотокрос съоръжение в полите на Балкана. След близо седмица проливни дъждове в страната може би този кръг ще бъде особено труден за тези състезатели, които разчитаха на условията от първото домакинство на троянци през май, когато слънцето и високите температури не пожалиха многобройните състезатели и зрители.

Този сезон източноевропейският шампионат бе проведен в относително малко кръгове - само шест. От календара отсъстват Румъния и Молдова. В крайна сметка шампионатът стартира в Гърция, последван от състезания в Турция и Босна и Херцеговина. Сърбия пое домакинството на юнското състезание, а предпоследният кръг бе в Самоков. Интересно е, че до момента в петте състезания от източноевропейския шампионат са участвали 277 състезатели от 12 държави от региона, като това е и един своеобразен рекорд.
Още по-интересно обаче е и класиране в отделните класове, като за първа година кръг преди финала е ясен само един шампион и това е Валентин Роглев в групата МХ2 Junior. Всички останали с претенции и желания за медали ще трябва доста да се потрудят в Троян по пътя си към титлите.

Най-малкият клас МХ65 предвещава една любопитна битка между лидера в класирането Димитър Грозданов (КТМ, 156т.) и заемащият трета позиция Кристиян Иванов (КТМ, 91т.). Между двамата в точкуването се е разположил Антониос Сагмалис от Гърция (КТМ, 134т), който обаче в Сливен участва в клас МХ85 и за Троян все още не е заявил кой клас ще избере.

Ако избере обаче клас МХ85, ще му се наложи да се срещне с една сериозна група от състезатели при които Жулиан Георгиев (КТМ, 186т.) води пред Алекс Димитров (КТМ,168т.). Разликата между двамата състезатели бе практически нищожна до състезанието в Самоков, когато Алекс получи технически проблем в първия манш и не успя да завърши на подиумна позиция. Двамата претенденти за титлата в клас МХ85 имат достатъчен аванс пред "бронзовата" група, при която шанс да се качат на третото място за годината имат точно 5 състезатели: Виктор Касабов (КТМ, 108т), Николай Малинов (Кавазаки, 104т.), Румен Мирчев (Ямаха, 101т.), Георги Тотев (Ямаха, 100т.) и Вили Василев (КТМ, 99т.).

Както стана ясно, Валентин Роглев (Кавазаки) спечели след Самоков титлата при младежите в клас МХ2, като също така той води и в общото класиране на 250-кубиковите машини. Кристиян Ангелов (Ямаха, 196т) изостава от първата позиция на Роглев с 32 точки, а Любомир Васев (Ямаха) е трети със 147т. Веднага след Васев, с равен брой точки (141т.) се нареждат Тони Цветков (Ямаха) и Хакан Халми (КТМ).Реално, това са топ пет позициите в шампионата за клас МХ2, но на практика подиума в Троян може да се окаже различен, като включим в схемата и някой от пилотите, които по една или друга причина не са участвали във всички кръгове досега, а са доказани фактори шампионата: Майкъл Иванов (Хускварна), Иван Петров (КТМ), Момчил Иванов (КТМ) и Ивелин Манев (Сузуки).
Троянска среща са си устроили и пилотите в клас МХ1, в който Тодор Тотев (Хонда, 229т) е с най-големи шансове да се увенчае със златото в неделя. Втората позиция в класирането за момента принадлежи на Християн Илиоски (Ямаха, 187т) от Македония, а третата позиция е крайно оспорвана от Калоян Илиев (КТМ, 175т) и Денислав Ангелов (КТМ, 175т). Към тази компания добавяме и Николай Йовчев (Хонда), Адриан Радута (Ямаха, Румъния), Хризантос Хараламбос (КТМ, Кипър) и Ричард Сагмайстер (КТМ, Сърбия) и получаваме предпоставките необходими за едно силно и оспорвано състезание в клас МХ1.

В клас МХ фаворит е Веселин Малинов (Кавазаки, 220т), който ще трябва да брани своята първа позиция в класирането. 17 точки делят Атанас Петров (КТМ, 178т) и Юлиян Райчев (Кавазаки, 161т.), но Васил Стоянов (Кавазаки, 152т ) и Мартин Тодоров (Ямаха, 142т) са готови винаги да помогнат за формирането на подиума, ако някой сбърка по пътя към карирания флаг.

В съботния ден програмата на състезанието включва тренировки и един манш за клас МХ, а в неделя, след официалното откриване, което е от 10:30 часа, започват и състезателните маншове за всички класове.