Balkan Grand Prix 6 - Състезание по културизъм

Матей Тод донесе първа световна титла за Словакия в леката атлетика

Словакът Матей Тод спечели златото на 50 километра спортно ходене при мъжете на Световното първенство по лека атлетика в Пекин. Успехът е исторически, тъй като това е първа световна титла за Словакия в леката атлетика. 32-годишният Тод пресече финалната линия с време 3 часа, 40 минути, 32 секунди. Словакът се откъсна още в началото и запази темпото до края в тежкото състезание, което се проведе в горещо и влажно време в сутрешните часове в китайската столица.

"Условията бяха много тежки, но чувството е страхотно. Това беше моето състезание", каза Тод.
Втори остана австралиецът Джаред Талънт с изоставане от 1:45 минута след победителя. Австралиецът е сребърен медалист в дисциплината от последните две Олимпиади и бронзов от предишните две световни първенства.

Бронзовото отличие стана притежание на японеца Такаюки Тани, който финишира 38 секунди след австралиеца. 45-годишният испанец Хесус Анхел Гарсия, световен шампион от 1993 година, който се състезава на рекордното си 12-о световно първенство, финишира девети с изоставане от 6:11 минути след победителя.