Когато националният ни отбор по голф се класира на 12-о място на Европейския шампионат в Блед, Словения преди дванайсет месеца, никой не си правеше илюзии, че на следващото издание на турнира, на което по стечение на обстоятелствата бяхме домакини в Правец, тимът ни е способен да постигне какъвто и да е дори частичен успех. Най-смелите очаквания стигаха едва до седмо-осмо място в крайното класиране. Но дори и това не се случи…
По простата причина, че България направи невероятен фурор и достигна до финалния сблъсък, който, за огромно съжаление, драматично загуби с 1:2 от Гърция. Възторг и огорчение, гордост, но и разочарование след поражението от южните ни съседи. Героите ни пребориха конкуренцията на далеч по-развити от гледна точка на голфа страни и записаха невероятен успех, ала в същото време бяха толкова близо до бленуван първи исторически триумф. Чудото обаче е налице и никой не може да го оспори! Стотиците часове упорити тренировки най-накрая са възнаградени...
Мнозина от вас вероятно се питат в момента как България успя да направи тази малка, но толкова важна крачка по пътя към успеха в една все още "необетована земя", каквато е голфът - сравнително непознат в дълбочина спорт у нас, който малцина, дори и от активно спортуващите, са имали възможност да практикуват. България, за учудване на международната голф общественост, се превърна в последните години в една от най-атрактивните нови дестинации, благодарение на шестте новоизградени голф игрища, едно от които - "Thracian Cliffs Golf and Beach Club" до нос Калиакра, беше и домакин през 2013 година на едно от най-престижните професионални състезания - "Volvo Match Play Championship".
В същото време, благодарение на усилията на Българската голф асоциация, на родния хоризонт преди няколко години се появи един изключително интересен човек - Ричард Лейн. Голф професионалист, бивш играч от Европейския тур, днес треньор на националния отбор на България, той започна да предава и на теория, и на практика натрупаните през годините знания и тънкости в спорта на младите ни играчи. Макар и в начален стадий, макар и частично засега, тези усилия са възнаградени и днес всеки един от деветимата ни национални състезатели има възможността да черпи знания от Ричард „Доктор“ Лейн, да пътува в Европа и да участва на турнири, които неимоверно повишават не само състезателните му, но и чисто човешките му качества.
"Целта ни е да накараме колкото се може повече деца да проявят интерес към голфа, да дойдат на игрището, да видят какво представлява и да започнат да тренират. Не е нужно да станат професионални голфъри, разбира се. Идеята е да се наслаждават на спорта, да научават много нови неща, които биха приложили и в нормална житейска ситуация. Ако пък усетят, че това е призванието им, страстта им, чудесно. Бихме подкрепили всяко едно дете, което иска да се развива. Така, както правим в момента със състезателите в първия ни национален отбор - София Селдемирова, Ивана Симеонова, Стефани Скоканска, Виктория Генова, Любомир Костов, Асен Михайлов, Владислав Маринов, Райън Стайков и Димитър Савов. Двама от тях - Софи и Любо, вече имат точки в световната аматьорска голф ранглиста, в която продължават да се изкачват, да респектират съперниците си и да мотивират съотборниците си", споделя един от хората, заели се сериозно с подкрепата на отбора.
„Като всеки друг спорт, голфът в световен мащаб е социален феномен. Той може да те запознае с най-невероятните хора на най-различни места, да ти изгради характер на победител, да ти придаде любов към природата и чувство на принадлежност и отговорност, да те научи на най-важните неща както в индивидуален, така и в колективен план. Стремим се да привлечем колкото се може повече спонсори, за да дадем най-доброто като теоретични познания и практически условия на подготовка на състезателите. Наясно сме, че всичко това, което правим, е идеалистично и трудоемко начинание, но вярваме, че и други хора ще проявят желание да помогнат за развитието на тези млади таланти", допълва още той.
Нещо повече, благодарение на Сет Ъндърууд, секретар на БГА, това лято всеки един от деветимата национални състезатели получи възможността да се подготвя индивидуално 30 часа под ръководството на Ричард Лейн на игрището в Равно Поле - "Св. София Голф и Спа". Или отборно погледнато - 270 часа. Системата за подготовка е индивидуално организирана и обоснована спрямо нуждите на всеки играч, като след заниманията с британския специалист всеки един от голфърите ни има достатъчно време да тренира демонстрираното по-рано от Лейн, да усъвършенства уменията си и след това заедно с него да въведе нужните корекции.
За да могат още по-бързо и по-качествено да подобрят знанията си и да се доближат до съперниците си от водещите европейски страни, благодарение на Ъндърууд, всеки вторник националите имат организиран транспорт до Правец и тренировъчно състезание на местното шампионатно голф игрище "Pravets Golf Club", с клубното "про" Уилям Дау от Шотландия. Специално закупената радарна система за проследяване на ударите - "Trackman", и детайлния им разчет пък позволява на всеки един от играчите сам да установи нивото, до което е достигнал, грешките и компонентите, върху които е наложително да работи.
Тежките и продължителни тренировки, вложените усилия и натрупаните знания обаче биха били напълно безсмислени, ако отборът не получава възможност за изява. И тук обаче е намерена помощ в лицето на ентусиазиран голф филантроп, осигурил на младите играчи изява като отбор в три престижни международни турнира в Европа тази година. Допълнителен стимул за всеки един от деветимата състезатели е, че тримата най-добре представили се от тях на "Nissan Junior Open" ще получат шанс за изява на четвърто международно участиетази есен - в Белек, Турция. Ауди, в продължение на световната си стратегия за инвестиции и подпомагане на голф спорта, в следващите две години осигури на националите ни впечатляваща пълна спортна и официална екипировка.
Погледнато от мотивационен аспект, играчите ни за първи път получиха признание и чувство за принадлежност към нещо по-голямо и по-важно от самите тях, а то е изключителната възможност да носят българското знаме с гордост на екипите си и да бъдат лицата на България на световната голф карта.
Началото е положено! България има своя национален отбор по голф, има своите покровители и хора, които имат желание да го развият. Има вече и постигнати повече от обнадеждаващи резултати. Нужни са обаче време, търпение и сериозна подкрепа и внимание към състезателите и хората, нагърбили се с тежката задача да "регистрират" родината ни като европейска, а защо не и световна голф величина.