Очаквайте в 15:30 : Турнир на талантите U14 : Зона София - Зона Пловдив

Файдек защити световната си титла на чук

Павел Файдек защити световната си титла в хвърлянето на чук на първенството на планетата в Пекин. 26-годишният поляк, който дойде в Китай като абсолютен фаворит за златото, единствен премина границата от 80 метра и стигна до отличието с 80.88 метра, постигнати в четвъртия опит.

На второ място със 78.55 метра се класира Дилшод Назаров, с което постигна най-големия успех в кариерата си. 33-годишният Назаров донесе трети медал за Таджикистан в историята на Световните първенства по лека атлетиката. Той е и действащият президент на местната атлетическа федерация.

Войцех Новицки от Полша стигна до бронза с последния си опит от 78.55 метра и също записа най-значимото постижение в кариерата си. Той завърши трети заради по-слабо второ постижение в сравнение с Назаров, но измести от подиума олимпийския и европейски първенец Кристиан Парш от Унгария.

Парш беше в позиция за медал на трети пореден световен шампионат след сребърните отличия в Дегу 2011 и Москва 2013, но в крайна сметка остана четвърти със 77.32 метра.

“Чудесно е. Това беше моя мечта, преди две години бях много млад и бях изненадан от победата си, но тази година печеля всички състезания, така че трябваше да го направя и тук”, каза след втората си поредна световна титла на чук Файдек.

Снимка: Getty Images/Guliver