Георги Топалов: В Естония, ако не скачаш гол в реката, ще те приемат за странен човек

Георги Топалов: В Естония, ако не скачаш гол в реката, ще те приемат за странен човек
Бившият разпределител на Левски Боол Георги Топалов изигра страхотен сезон в Естония. Със своя отбор Бигбанк (Тарту) успя да спечели златните медали в Шенкер лигата (първенството на Латвия и Естония) и завоюва сребро в първенството на Естония.
Георги Топалов се съгласи да разкаже повече за волейбола в Естония, но и за културата в тази страна в специално интервю за Sportal.bg

- Георги, страхотен сезон за теб. Сребро в първенството на Естония и злато в Шенкер лигата (първенството на Латвия и Естония). Как оценяваш своя сезон?
- Благодаря! Резултатите през последния сезон бяха оценени като добри от ръководството и спонсорите ни. Но, разбира се, аз съм недоволен и винаги ще искам повече! Щеше да е страхотно, ако бяхме спечелили още едно злато и бяхме продължили по-напред в европейските турнири!
 
 
- Разкажи на читателите ни малко повече подробности за двете надпревари. На какво ниво са те спрямо българския шампионат? Кои са водещите отбори?
- Хубавото в Естония и Шенкер лигата беше, че играхме много мачове (над 50 мача) и участвахме в различни турнири! Шенкер лигата е най-престижната надпревара, защото участват най-добрите отбори на Латвия и Естония! Eстонският шампионат се разиграва като Playoff, на база на класирането от Шенкер лигата,като финалите се играят до 5 победи от 7 мача, което според мен е най-добрият начин на определяне на шампиона.
В почти всички отбори има по двама или трима чужденци, включително и чуждестранни треньори, които доста вдигат нивото. За съжаление нивото и организацията им са на по-високо от нашето. Разликата е също, че те попълват отборите си с играчи от други страни, а в Бъглария заради ниския бюджет на клубовете - с юноши! 
Най-добрите отбори в лигата са - моят Бигбанк (Тарту), Селвер (Талин), Пярно волей (Пярно) и РТУ (Рига).
 
 
- Участвахте и в европейските клубни турнири. Какви са впечатленията ти от Купата на претендентите?
- За Купата на претендентите играхме срещу италиански отбор, в който също игра моят бивш съотборник от Левски Жани Желязков - ЧМЧ (Равена). Впечателнията са ми положителни, защото мачове на такава сцена ти дават възможност да играеш срещу отбори, които се съзтезават в по-силни първенства. Въпреки загубата в първия и втория гейм срещу тях, в Италия имахме преднина, но в решаващите моменти опитът и системата им на игра си казаха думата. Нашият стил на игра беше по-различен. Италианските отбори играят с много търпение, докато при нас руският ни треньор бе наложил по-агресивена система на игра.
 
- Какви са условията, при които се подготвя твоя клуб в Естония?
- Отборът тази година имаше много добри условия благодарение на спонсорите ни, най-вече на ′′Бигбанк′′ и германския ′′Били бой′′. Също така имахме много добри доктори и физиотерапевти. В спорта тяхната роля е важна, заради натоварванията. Най-интересното е, че всеки отбор в Лигата е ЗАДЪЛЖЕН да има две зали! Една в града и другата извън него, в град, който няма волейболен отбор. Всеки отбор трябва да изиграе 2-3 от домакинските си мачове там. Целта е популяризиране на спорта.
Например срещу Селвер (Талин) играхме на един естонски остров Саареема, който е и най-големият, с население от 50 000 души и залата беше пълна. Хората в Естония обичат спорта.
 
 
- Ще продължиш ли да се състезаваш в същия клуб и през следващия сезон?
- Най-вероятно не, защото спонсорите вече не могат да поддържат такъв отбор.
 
- Следиш ли какво се случваше в българското първенство и липсва ли ти то?
- Следя го! Не бих казал, че ми липсва първенството, а по-скоро отборът ми Левски. Там има много добра атмосфера за работа и ми се къса сърцето като гледам какво се случва там последната година. Силно се надявам някой заможен спонсор да поеме Левски в най-скоро време и да го върне на челни позиции. Бих искал един ден да се върна и да спечеля титлата с Левски.
 
- Разкажи малко повече за естонската култура...
- Естонската култура е много по-различна от българската! Например, те консумират само черен хляб. Естонската дума за хляб е Leib и означава черен хляб. Също така ние в България се поздравяваме със ′′Здравей, как си? Как върви денят ти?′′ и отговаряме със ′′Здравей, добре съм′′, въпреки че може и да не се чувстваме добре .. А в Естония ще чуеш само ′′Tere.′′ (Здравей в превод). Ако естонец те попита "как си", значи наистина иска да знае как се чустваш и няма да минеш само с ′′Добре съм′′! Трябва да отговориш по-подробно.
Когато естонци посрещат празници или седнат на маса да пируват е задължително да има сауна в къщата и езеро или река наблизо. След като мъжете се нахранят, влизат за 10 минути в сауната и след това трябва да скочат чисто голи в реката или езерото (Без значение колко градуса е навън)! Ако реката е замръзнала, се прави дупка в леда. Когато излезеш от езерото, веднага трябва да се облечеш със специален халат и да се върнеш на масата. И така процедурата се повтаря. Аз свикнах много бързо, а повярвайте ми, там ако не правиш сауна и не скачаш гол в реката, ще те приемат за наистина странен човек!
Последвайте каналите ни в:

Още от Волейбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти