Мъри си уреди среща с Федерер в Лондон

Първата ракета на Великобритания Анди Мъри ще се изправи срещу седемкратния шампион Роджър Федерер (Швейцария) на 1/2-финалите на "Уимбълдън". Това стана ясно, след като Маестрото от Базел се наложи в три сета срещу Жил Симон (Франция), а надеждата на домакините се справи на 1/4-финалите с 25-годишния Вашек Поспишил (Канада) с 6:4, 7:5, 6:4. Мъри, който е победител в "Ол Инглънд Клъб" през 2013 година, си гарантира място сред най-добрите четирима в изданието за шести път в своята кариера. През миналия сезон шотландецът отпадна на 1/4-финалите след загуба срещу Григор Димитров.

Как се разви сблъсъкът на Мъри и Поспишил? Двамата тенисисти взеха откриващите си подавания с геймове на нула. В третия обаче британецът реализира пробив, след което спечели сервис-гейма си и така преднината му стана 3:1. Именно при този резултатът играта бе спряна заради дъжд над Лондон. След подновяването на срещата ситуацтията не се промени и Мъри не допусна спад в представянето си. 28-годишният шотландец запази единия пробив разлика и след 37 минути игра затвори частта при 6:4. Във втория сет състезателите бяха равностойни. Играещи под спустатия покрив на Централния корт, и Мъри, и Поспишил печелеха подаванията си убедително. В най-неподходящия момент обаче канадецът се разколеба и загуби сервиса си в 11-ия гейм. Мъри наказа опонента си със стабилен сервис-гейм на 15 и така със 7:5 си осигури и втората част.

В началото на третия сет 56-ият в световната ранглиста Поспишил трябваше да отразява два брейкпойнта. В третия гейм канадецът отново бе изправен пред точка за пробив от амбицирания си противник. При 3:3 Мъри имаше два нови брейкпойнта, но и този път защитата на канадеца си каза думата. Все пак неизбежното се случи в деветия гейм, когато шотландецът осъществи така нужния му пробив. Той поведе с 5:4 и въпреки че трябваше да спасява точка за пробив в следващия гейм, при втория си мачбол Мъри затвори сблъсъка. Срещата продължи 2 часа и 12 минути, като това е четвърти успех за олимпийския шампион от четири двубоя срещу Поспишил.

Мъри вече може да се похвали с шест 1/2-финала на "Уимбълдън" в рамките на последните седем години. Той приключи мача с 4 аса и 3 двойни грешки. Канадецът пък записа 9 директни точки от сервис и също 3 двойни грешки. Статистиката от печелившите удари бе в полза на Поспишил - 34 срещу 23 за съперника му. Непредизвиканите грешки на канадеца обаче бяха 23 - с 10 повече от тези на Мъри.