Играч на Мъри Стоилов направи Сърбия световен шампион

Отборът на Сърбия до 20 години стана световен шампион след победа с 2:1 над Бразилия на Мондиала в Нова Зеланадия. Талантът Неманя Максимович на казахстанския Астана, където треньор е Станимир Стоилов, бе точен в 118-ата минута и нокаутира "Селесао". Преди това Станиша Мандич бе точен в 70-ата минута, а Андреас Перейра, който е играч на Манчестър Юнайтед, изравни 180 секунди по-късно. Интересното е, че именно Мандич прониза вратата на България (1:0) на Евро 2014 в Унгария с гол в 90-ата минута, което прати сърбите на първенството в Нова Зеландия.

Сърбия световен шампион до 20 години Под проливен дъжд на "Норт Харбър Стейдиъм" и множество фенове на сърбите, купеният за 500 000 евро през февруари, по желание на Стоилов футболист от словенския Домжале, се превърна в герой. Титлата е първа за Сърбия след разпадането на Югославия, като преди близо 30 години (1987) Югославия с младите Роберт Просинечки, Звонимир Бобан, Давор Шукер, Предраг Миятович, Роберт Ярни спечели златото при младежите в Чили.

Сърбия световен шампион до 20 години Интересното е, че това бе първо участие на Сърбия на световно първенство до 20 години от легендарния успех през 1987 г. Момчетата на Велико Паунович стигнаха до световния връх доста драматично. "Плавите" загубиха на старта с 0:1 от Уругвай, след което последваха победи с по 2:0 над Мали и Мексико, което изведе тима на първо място в групата. Последваха мачове с много драма за младите сърби, които играха 120 минути във всичките си четири мача от елиминациите. На осминафинал победиха след продължения Унгария с 2:1 с автогол на Талабер в 118-ата минута, като преди това в 91-ата минута Сапонич бе изравнил и пратил мача в продължения. Последва нулево равенство и победа с дузпи над САЩ с 6:5 в четвъртфинала, където отборът на Паунович пропусна три дузпи, но Максимович накрая бе точен и прати Сърбия сред четирите най-добри. В битката за финала сърбите отново срещнаха Мали, като този път спечелиха с 2:1 след гол на Сапонич в 101-ата минута.

Сърбия световен шампион до 20 години Във финала нямаше как да не продължи драматичното участие на Сърбия, като най-накрая златните медали и купата заминават за Белград. Третото място бе спечелено от Мали след успех с 3:1 над Сенегал, а голмайсторите на Мондиала са Бенсе Мерво от Унгария и Виктор Коваленко от Украйна с по пет гола.