Световният шампион по бокс в тежка категория Владимир Кличко даде интервю пред немския сайт "Спокс", в което говори за бизнеса и спорта.
- През 2007 г. заедно с брат ви Виталий и мениджъра ви Бернд Бьонте създавате "Кличко Мениджмънт Груп". Какъв план имате за живота след края на активната кариера?
- Животът на спортиста не е вечен, знам това. Важно е в добрите времена да се подготвиш и за лошите. Но нямам предвид, че чакам трудни времена за себе си след края на кариерата ми. Това е вълнуваща фаза за мен, може би по-вълнуваща от спорта. Заради това през 2004 г. основахме "К2 Промоушънс", а пред 2007 г. "Кличко Мениджмънт Груп". От тогава организирахме големи събития, а освен това предлагаме маркетинг на високо ниво. Този опит искаме да предадем нататък. Имам големи очаквания за живота си след бокса, искам да се занимавам с много неща. Целта е да остана активен и да вляза по-сериозно в бизнеса.
- Бернд Бьонте е тясно свързан с успеха на братята Кличко. През 2007 г. преди мача ви с Рей Остин за световната титла казахте: "Когато Бернд се провали, се провалям и аз. Обратното също е вярно". Какво имахте предвид?
- Работим заедно от 2000 г. и имаме много общи преживявания. Когато Бернд и останалата част от тима се провалят, аз няма как да се представя на топ ниво. Ние виждаме само върха на айсберга, което е боксовият мач, но зад него има голяма организация и много хора, които работят. Това включва и телевизията RTL, която също се включва в шоуто с идеи. Щастлив съм да имам лоялен екип. Без тези хора не знам дали щях да стигна до тук.
- Създадохте още една марка - Klitschko Body Performance. Каква е идеята зад тази фитнес програма?
- Тя е резултат от 25 години опит в спорта и извън него. Програмата съдържа много планове за хранене, мотивация и тренировки. Особено психическата сила е нещо много важно. В бокса можеш да работиш по този аспект и да го оформиш прекрасно. Това искам да предам не само на феновете на Кличко, но и на всички фенове на фитнеса. Това е начин на живот, който всеки иска да води: да си як сега и да остарееш здрав. Това е предизвикателството, което е пред нас, и искаме да работим в тази насока.
- Вашата компания К2 създаде ново голямо име в бокса - машината за нокаути Генади Головкин.
- К2 има почти 20 боксьори, с които провеждаме различни мачове. Били сме в по-малки зали, но сме пълнили и стадиони, както беше през 2009 г. на стадиона на "Шалке" с 61 000 зрители. Искаме да имаме международна позиция и да помагаме на боксьорите с нашия опит. За това, което се случва на ринга, те са отговорни лично. Но ние показваме как събитието се организира професионално.
- В Германия обаче "К2 Промоушънс" е слабо представена. Липсват ли млади немски таланти?
- Вярвам, че има млади боксьори. Както и че към бокса има интерес. В света няма друга страна, където рейтингите на бокса да са толкова високи, колкото в Германия. В крайна сметка от отношението на младите и мотивацията им зависи дали ще направят нещо. Гледам към олимпиадата в Рио и искам да видя кой ще вземе медали там. Едно е сигурно: Германия ще има нови звезди. Така беше в миналото, така ще е и в бъдеще.
- Изглежда нямате проблеми с мотивацията, въпреки че сте на 39. Как се промени тренировъчния ви режим през годините?
- Повярвайте - работя по-малко, но по-прецизно. Фокусирам се върху нещата, които са важни за мен в бокса. Само когато работя по-ефективно и по-добре, мога да си позволя да не работя върху всичко. Искаше ми се да знаех това, когато бях на 20.
- Може ли да дадете пример?
- Мога да дам сравнения. Франц Бекенбауер е бил навсякъде по терена в ранните си години, тичал е много. След това, по-късно в кариерата си, той вече не го е правил, защото е знаел точно къде да бъде. Това идва от чистия опит. Той е правил само спринтовете, които са били нужни във важни ситуации, които могат да решат мача в края му, без преди това да се е изтощавал излишно. Това може да се сравни с моето развитие. В миналото тренирах много, понякога даже претренирах ужасно много. Това е най-лошото нещо, което можеш да направиш. По-добре е да тренираш прекалено малко, отколкото прекалено много. Няма да навлизам в детайли, но в онзи период загубих мачове от претрениране.
- Заради това ли вашата програма не съдържа елементи на тренировки за издръжливост както в други подобни?
- Тренировките за издръжливост зависят от броя на повторенията. Колкото по-често правиш едно нещо, толкова по-добре. В нашата програма има съвети за скачане на въже, бой със сянка или с гири в ръце.
- На кого му беше по-лесно да тренира през годините: на вас или на брат ви Виталий?
- На мен. По простата причината, че Виталий вече беше замесен в политиката. На мен ми беше малко по-лесно да се концентрирам върху бокса.
- С вас е работил треньорът Фриц Здунек. През 2012 г. той каза: "Сърцето на боксьора бие в гърдите на треньора". Как ще обясните това?
- Ти си толкова добър, колкото е и треньорът ти. Това важи не само за спорта. Сигурен съм, че има такава специална връзка и между учител и ученик. Това важи и за треньор и състезател. Тези отношения се развиват с времето. Така че Фриц е бил прав.
- След Здунек ваш треньор стана Еманюел Стюард. Заедно с него през 2004 г. правите много видеоанализи. Как Стюард промени Владимир Кличко?
- Ако той не беше дошъл, развитието ми щеше да е съвсем различно. Нямаше да съм на това място, на което съм сега.
- Какво направи той?
- Той не беше треньор, който просто ми казва как да тренирам. От 2004 г. аз поех всичко в мои ръце, тренирах се сам. Но съветът отстрани, аналитичното мислене, това не го може всеки. Еманюел го можеше, както и сегашният ми треньор Джонатан Бенкс, който се учи от Стюард. Много съм благодарен на Еманюел за всичко. Той постави основите, които използвам днес. На които съм стъпил днес, и то доста стабилно.
- Споменахте Бенкс. След смъртта на Стюард, той пое подготовката ви. Въпреки че той е само на 32, вие оценявате разговорите и мисленето му за бокса. Как преподава бокс Бенкс?
- Връзката ни е много интересна, защото повечето учители са по-стари от учениците. При нас е обратното, той е със 7 г. по-млад от мен. Той беше като мен - боксьор, който тренираше при Стюард. Той прилича на мен малко. Винаги сме си давали съвети и сме разменяли някои неща. Така работим и до днес. Ние се натискаме един друг, така се работи по-лесно. Аз казвам какво и кога да тренирам, Джонатан отговаря за фината настройка. Отстрани това се вижда по-лесно. Това ни позволява да настроим техниката и тактиката.
- Какви са болтовете и гайките, които Бенкс стегна в последните три години?
- Джонатан не копира Еманюел, той прави определени неща различно. Той сам казва: "Аз не мога да съм Еманюел Стюард, аз трябва да съм Джонатан Бенкс". Той прилага свои неща. Промени стила ми на бокс, но основите остават същите. Това е школата на Стюард, с настройката на Бенкс.
- Говорихме за Здунек, Стюард и Бенкс. Какво е влиянието им във вашата фитнес програма?
- Има много от Фриц в нея. Той беше перфектен, когато трябваше да вкара някой във форма. Еманюел разпознаваше психическата страна. Третата част идва от мен, от моя опит, който съм събрал през годините.
- Това треньорско трио оформи световен шампион - със стил на бокс, който често търпи критики независимо от големите успехи. Дразнят ли ви тези критики?
- Не съм много развълнуван, когато чета нещо негативно за мен. Но със сигурност няма да променя стила си, защото има няколко критици с някакви оплаквания. За мен този стил носи успех и ще дам всичко, за да може историята на Кличко да продължи. Колко още ще бъде така, не мога да обещая. В момента се радвам на времето си.
- Дори Флойд Мейуедър, който заедно с вас е най-успешният боксьор в последните години, постоянно слуша обвинения за малкия риск, който поема. Трябва ли зрителите да премислят какво говорят?
- Боксът е нещо по-голямо от открита размяна на удари. Трябва да се прави с тактика, стратегия, с план за битка. Боксът е изкуство, затова много хора го наричат "сладката наука". Боксът е наука. Само с чиста сила няма да стигнеш до успех.
- Очаква се следващият ви опонент да е Тайсън Фюри през есента. Той е висок 2,06 м, най-високият боксьор срещу когото сте излизали. Трябва ли да смените стила си срещу него?
- Боксирал съм се срещу по-високи от мен. Мисля, че над всички беше Мариущ Вах. Но доказах, че с правия си удар стигам и големите момчета. Преди мача могат да се говорят много неща, за височината на Фюри, за размаха на ръцете му, за стила му. Но нещата се изясняват на ринга.
- След Фюри сигурно през 2016 г. ще излезете срещу Деонте Уайлдър, американеца, който държи пояса на WBC, последния липсващ в колекцията ви.
- Ще бъде хубаво да обединим всички титли под името Кличко. Но не е задължително. Ако този мач се случи, то това ще стане следващата година. И само след победа срещу Тайсън Фюри.
- Спечелването на WBC титлата не е ли перфектният момент да сложите край на успешната си кариера?
- Може да не си го представяте, но не се чувствам толкова стар. Ще се бия, докато съм здрав и съм мотивиран. Това са двете основни неща. Ако нямам едно от двете, ще кажа "сбогом" и "благодаря".
"7 дни спорт"