Очаквайте в 11:00: Карлос Насар с приза Спортен Икар за 2024 година
Един от най-популярните американски сайтове, отразяващи отблизо и в детайли Драфта на НБА - Draft Express, отдели специално внимание на Александър Везенков. Специалистите подготвиха задълбочен видео анализ на играта на 19-годишното българско крило, в който от отчитат както силните, така и слабите му страни. В последните дни младокът влезе в центъра на медийното внимание както в Европа, така и в САЩ, след като направи силни мачове срещу Олимпиакос в полуфиналните плейофи на гръцкото първенство.
Специалистите пишат, че Везенков вече е добре познато име на международната сцена, въпреки че е само на 19 години. Те отчитат, че той е редовно присъствие в националните отбори на България, където е изявен лидер при подрастващите, а през миналото лято направи дебют и за мъжкия отбор.
“С физиката, с която разполага - 206 сантиметра и 102 килограма, Везенков е нелош вариант за тежко крило. Именно на тази позиция той е използван най-често в клубния си тим, въпреки че му липсва атлетизъм. Освен това не е особено бърз или експлозивен, но за сметка на това се възползва от страхотните си реализаторски инстинкти, в комбинация с високото му баскетболно IQ и е достатъчно продуктивен, с което оставя на заден план липсата на блестящи физически данни”, пишат от Draft Express.
Анализаторите изчисляват, че българският талант би записвал средно по 21.5 точки на мач, ако играеше по пълни 40 минути в двубоите на Арис, добавяйки, че процента му на грешки също е потресаващо нисък - едва 9%. В материала се съобщава още, че в базата данни на въпросния сайт, която датира от близо 15 години, едва 10 баскетболисти са постигали подобно нещо на тази възраст, а петима от тях са избрани в първия кръг на Драфта, но са правили далеч повече грешки от Везенков.
Впечатление прави добрата му стрелба от дистанция, като разстоянието, от което реализира често е на повече от метър зад линията за три точки. Вариативността в начина, по който си създава позиции за стрелба е разтълкувана като добър знак за по-нататъшното му развитие. 206-сантиметровата звзда на Арис впечатлява американците и с играта си в транзиция - той често завършва бързите атаки на своя отбор и въпреки че не тича особено бързо, намира начин да си осигури лесни кошове, отново благодарение на усещането си за играта.
Под сериозна въпросителна обаче е това как реализаторските му умения ще се развият на по-високото ниво на професионалистите, било то в Евролигата, или пък в НБА. За стандартите на Лигата на извънземните той е посредствен атлет, който рядко играе над ринга. Друг проблем е, че по-високи и по-атлетични защитници ще му създават сериозни затруднения, най-вече заради бавната му първа крачка и недостатъчната взривна сила.
Като най-голям проблем е отчетена защитата му, защото ще има сериозни пречки в опазването на по-високи, по-здрави и по-бързи съперници. Въпреки изброеното до момента, специалистите го хвалят за здравата игра и себераздаването му в дефанзивната фаза, но това е аспект, в който определено изостава.
Арис и Везенков загубиха полуфиналната си серия срещу Олимпиакос, а тази за бронзовите медали може да се проточи до 15 юни, което ще ограничи възможностите му да се покаже пред НБА отбори на закрити врати. Именно поради тази причина крилото може да оттегли името си от лотарията, освен ако не получи обещание, че ще бъде избран в края на първия, или пък в началото на втория кръг. Едно е сигурно, че каквото и да стане, той ще заиграе на по-високо ниво следващия сезон, най-вероятно в испанската Лига АСВ.
Някои тимове от НБА вероятно ще решат, че не са могли да видят достатъчно от способностите му този сезон и е твърде вероятно да се опитат да го накарат да остане в Европа, гарантирайки му, че ще го изберат догодина.
Везенков несъмнено е име, предзвикващо интереса на скаутите, защото рядко се намират добри реализатори с подобен ръст (206 см), а нетипични "четворки" като него често намират своето място сред най-добрите.
Най-актуалното издание на предварителния Драфт (Mock Draft) на Draft Express поставя Везенков като трети избор във втория кръг. В момента правата върху №33 се държат от тима на Бостън Селтикс.