"Тигрите" от Хъл спечелиха най-скъпия мач в света (видео)

Само година след изпадането си от Висшата лига отборът на Хъл Сити извоюва своето завръщане в елита на английския футбол. Тимът на Стив Брус надви Шефийлд Уензди с 1:0 във финалната среща на "Уембли" от плейофите в Чемпиъншип, с което се присъединява към заслужилите вече директна промоция Бърнли и Мидълзбро.

Тъмнокожият Мохамед Диаме реализира скъпоценния гол в 72-ата минута, след като преди това той и съотборниците му бяха пропилели куп възможности. Хъл Сити тотално надигра "кукумявките" и нямаше да бъде честно, ако не беше спечелил. В последните секунди футболистите на Уензди претендираха за дузпа за игра с ръка, но съдията прецени, че футболистът на победителите не е действал с умисъл.

Залогът беше огромен, защото изчисленията показват, че сега Хъл ще прибави към сметката си най-малко 170 млн. паунда от предстоящото си участие в Премиър лийг. Това е сумата, която клубът ще получи от телевизионни права и други неща като приходи от билети и реклами от баражите. Тези 170 млн. паунда са при положение, че в края на сезона отборът изпадне обратно в Чемпиъншип. Ако обаче успее да запази мястото си в елита, Сити ще е забогатял с 290 млн. паунда. Ето защо днешният финал в Лондон е наричан "най-скъпия мач в света".

"Тигрите" са със 112-годишна история, но едва през 2008 г. дебютираха в Премиършип, а днес изковаха общо третата си промоция сред най-големите.

Клубът е от град Хъл, който е с население от около 260 000 души. Навярно заради това днес феновете на отбора не успяха да запълнят дори дадената им квота от близо 39 000 билета, но независимо че бяха по-малобройната агитка на "Уембли", те се оказаха щастливите в края.

Още в 4-ата минута бившият халф на Тотнъм Том Хъдълстоун отправи много тежък удар и показа какво ги очаква "кукумявките" днес. Играчите от Шефийлд така и не намериха начин да спрат атаките на съперника, но имаха шанса да разполагат с отличен вратар в лицето на Кийрън Уестууд. Националът на Република Ирландия отрази поредица от удари към него и беше единствената причина Хъл да не си осигури победата рано-рано. Уестууд спаси на три пъти в ситуации, при които футболисти на "тигрите" излизаха сами срещу него, а веднъж през първото полувреме Диаме удари и греда. В 32-ата минута играчите на Хъл искаха дузпа за игра с ръка на Киърън Лий, но не я получиха.

В 58-ата минута вече се виждаше как футболистите в оранжево повеждат, когато Анди Робъртсън беше изведен сам срещу вратаря, но последва необясним изстрел високо над гредата.

В крайна сметка обаче нищо не можеше да спре Диаме, който в 72-ата минута заби топката с бомбен шут и везните се наклониха в полза на Хъл Сити.

Шефийлд Уензди застраши сериозно своя опонент едва в продължението на втората част, когато целият тим се включи в атака и се стигна до спорна ситуация, при която коженото кълбо срещна горната част от ръката на Доусън, но реферът прецени, че не е имало умисъл от страна на защитника, а и изстрелът е бил от близко разстояние.

Успехът е паметен и за мениджъра на Хъл Стив Брус, който става рекордьор с четири спечелени промоции във Висшата лига. За Уензди пък остава горчивината от пропуснатия шанс за завръщане при големите след 16-годишно чакане.

ХЪЛ СИТИ - ШЕФИЙЛД УЕНЗДИ 1:0
1:0 Диаме (72)