Сашо Попов: Останахме живи и истински

Сашо Попов: Останахме живи и истински
Когато човек върши нещата честно, рано или късно светлината идва

Шест години без пари по пътя на мъченичеството. Сашо Попов е толкова слаб, че вече не хвърля сянка. Но волейболният ЦСКА е жив, върна си дълговете към държавата и продължава напред. През 2011 г. Попов беше изправен пред избор - да фалира клуба, за да се отърве от задълженията, или да тръгне по трудния път на оздравяването. Избра второто с ясното съзнание, че ЦСКА е само един - не е нито в Подгумер, нито в Равно поле. Всеки знае къде е. Ментета много, въпросът е да спасиш оригинала. Просто бившият волейболист отказа да е част от подмяната. Не изневери нито на собствените си ценности, нито на ЦСКА - защото четирите свещени букви сами по себе си са ценност.
Наричат Сашо Попов сър Алекс на волейбола заради 36-те му години в ЦСКА. Сравняват го със светеца Иван Рилски заради отшелническата отдаденост на каузата "ЦСКА".
Истината е, че той е едно кораво софийско момче с мисия. Успя да спаси любимия си клуб и това го превърна в знаме на"червената" общност. След дългите години на кражби и безумие във футбола Сектор "Г" започна да припознава волейболния клуб като единствения носител на автентичния армейски дух. И феновете влизат в малката зала на 4-ти километър като в храм.
- Сашо, в почивните дни стана ясно, че Гриша Ганчев е регистрирал ново дружество - ПФК ЦСКА 1948 АД, но всъщност е Чавдар (Етрополе) с маскировъчно облекло. Вие като човек, който мина през какво ли не, за да спаси волейболния ЦСКА, как гледате на този хибрид?
- Доколкото съм запознат, има два варианта ЦСКА да продължи своето съществуване. Единият е нашият модел, който преминава през 6 години чистене на стари задължения, и другият - фалит и после преобразуване.
Вероятно Гриша Ганчев не иска да плаща за чуждите грешки. Най-лошото в случая е, че не спортните ръководители могат да вземат крайното решение, а то е изцяло в полето на държавата, БФС, българския съд и т.н. По кой от двата пътя ще поеме ЦСКА, ще решат институциите, а не спортистите и феновете.
ЦСКА - Монтана 
- Вие във волейболния ЦСКА също можехте да изберете пътя на фалита и преобразуването и да регистрирате ЦСКА Ботунец примерно. Левски стана Левски Боол по същата схема. Вие защо не го направихте?

- Дълговете на ВК ЦСКА се натрупаха през 2011 г., когато реализирахме спортните си амбиции, но това се оказа една прекалено скъпа мечта. Победихме трикратния европейски шампион Зенит Казан, играхме полуфинал във втория по сила европейски турнир, станахме за пореден път шампиони на България и, както често се случва, пет години по-късно продължаваме да си плащаме цената. Ако бяхме фалирали дружеството, както ме съветваха, момчетата, изковали тези победи, трябваше да бъдат излъгани.

- В какъв смисъл?

- Имам предвид, че освен към държавата ние имаме отговорност и към лоялните хора, които ни дадоха кредит на доверие през тези тежки години.

- Минавала ли ви е мисълта да направите някаква юридическа гимнастика и една сутрин да се събудите без задължения?

- Аз съм в ЦСКА от 36 години! Това означава цял живот. ЦСКА ме е възпитал на отговорност, вярност и лоялност. За мен е непростимо да изменя на тези ценности.

- Някои обаче ще кажат - какво толкова, нали всичко се прави в името на това ЦСКА да остане жив?

- Ние сме живи. Да, вярно, не сме ставали шампиони 5 години, но сами си изплащаме задълженията, сами търсим възможности за оцеляване, продаваме млади таланти, които сами сме създали, и смятам, че държим в ръце съдбата си.
ЦСКА - Монтана 
- Кога ви беше най-тежко?

- Най-трудно от всичко е да вземеш решение, че ще вървиш по този път, а не по друг. Ние го взехме през 2011 г. Не можех да го направя сам, но за да тръгнат хората след мен, трябваше да им дам личен пример. Когато искаш лоялност, трябва да засвидетелстваш лоялност. Аз например от лятото на 2010 г. не съм взимал пари, не отидох да работя в чужбина, въпреки че имах предложение за близо 1 млн. лв. Признавам си, че максимално ощетих семейството си, добре че фамилията ми е цесекарска.

- Какви бяха задълженията на клуба през 2011 г.?

- Имахме задължения към НАП, към Министерството на спорта, към партньори и към състезатели. Общата сума се равняваше на парите, с които могат да се спечелят 5 шампионски титли. Е, ние не сме печелили титлата от 5 години, но спечелихме много повече - верността на публиката, уважението на съперниците и усещането, че сме по-различни от всички останали.

- На някои не им харесва ЦСКА да не е шампион независимо от обстоятелствата. Предпочитат да гледат ЦСКА Подгумер срещу Зенит Казан вместо автентичния ЦСКА срещу Арда или Монтана?

- На тези някои ще отговаря по следния начин - ние оцеляхме без пари 5 години. Кой друг в България го е правил? Да им напомня все пак, че въпреки кризата последните години ние имаме три участия в европейските клубни турнири. Ще участваме и тази есен. Освен това не сме спирали да създаваме състезатели. В различните национални гарнитури това лято са повикани осем наши волейболисти, от които трима-четирима вече играят в чужбина въпреки крехката си възраст. Просто аз предпочитам да вървим напред честно независимо от цената,която плащаме

- А каква е цената?

- Истината е, че 70-80% от големите имена в българския волейбол са минали през ЦСКА. Много от тях имат друго виждане за пътя, по който трябва да се върви. Преживяхме неизбежните подигравки след загуби, устояхме на натиска от различни фактори, който премина в откровена злоба, след като не даде резултат. Във ВК ЦСКА останахме единни, за което огромни благодарности на всички в клуба и най-вече на Верка Николова. А също така на един приятел, който беше до нас, когато трябваше. Той ще се сети.

- В един момент изглеждаше, че са ви останали само феновете, които ви подкрепят всеотдайно и когато губите....

- Търсех финансиране от най-различни места, но такова беше времето, че на никого не му се занимаваше с чужди проблеми. Тогава наистина ни останаха единствено феновете. Започнахме да разработваме собствени продукти с марката "ЦСКА", инициирахме първата по рода си кампания за спасяването на клуба под мотото "100 сърца за ЦСКА" и заедно с нашите привърженици успяхме да стигнем живи дотук. Но нашата битка продължава. Някой да не си помисли, че сме цъфнали и вързали. Не сме, но по-трудното вече е зад гърба ни.

- Живи сте, но сте и истински, което ми се струва важно. Не сте ЦСКА Подгумер, не сте Тетевен - Марек - ЦСКА. Смятате ли, че феновете щяха да останат с вас, ако бяхте направили подмяна?

- Това е въпрос към феновете. Но смятам, че те се асоциират с правилния начин на борба с кризата. Ние сме контрапункт на случващото се във футбола, където поредица от ръководства не намират силата да вземат правилните решения, за да тръгант по единствения възможен път - на оздравяването. Според мен феновете припознават нашата борба като тяхна борба.

- Какво е бъдещето пред волейбола в ЦСКА?

- Когато човек върши нещата правилно, рано или късно светлината идва. Вярвам, че наесен ще има добри новини за волейбола и тук не визирам самото ни участие в Европа.

- Вярно ли е, че сте отказали помощ от Гриша Ганчев, защото той дава пари на волейболния Левски?

- Който го твърди, е лъжец. Прекалено героично звучи. Истината е, че преди три месеца с Гриша Ганчев си разменихме няколко есемеса и вероятно ще се видим някога.

Катерина Манолова

, "7 дни спорт"

Следвай ни:

Още от Волейбол

Виж всички