Швеция надигра Дания на световното първенство по хокей на лед

Швеция победи Дания с 5:2 в скандинавското дерби от група "А" на световното първенство по хокей на лед, което се провежда в Русия.

На мача в Москва датчанинът Николай Елерс откри резултата в 15.05 минути след началото на двубоя. "Тре крунур" вкара четири попадения в рамките на малко по-малко от 12 минути във втората третина и обърна изцяло развоя на събитията на леда. Последователно Роберт Розен, Микаел Баклунд на два пъти и Магнус Нигрен дадоха аванс за шведите с 4:1.

В последната част Густав Никвист покачи аванса за Швеция на 5:1, а Йеспер Йенсен се разписа за крайното 5:2 секунди преди финалната сирена.

В класирането Чехия и Швеция са начело с актив от по 5 точки.

По-рано Норвегия победи с 4:3 след продължение срещу Швейцария. Решителното попадение падна 3.23 минути след началото на допълнителния период и беше дело на Андрес Мартинсен. Норвежците водеха с 3:1, но допуснаха две попадения в последния период и така се стигна до продължение.

В група "Б" съставът на Словакия разгроми Франция с 5:1. Жордан Перет изведе "петлите" напред в резултата още 1.09 минути след началото на двубоя, но след това словаците реализираха пет безответни попадения.

Вратарят на победителите Юлиус Худачек се отличи с 21 спасени шайби в срещата. Андрей Секера, Доминик Гранак, Мартин Бакош, Либор Худачек и Кристиян Ярош донесоха ценния успех след обрат в полза на словашкия тим.

В друга среща от група "Б" в Санкт Петербург отборът на Финландия също победи с разгромното 5:1 срещу Германия.

Световният шампион Канада, Финландия и Словакия имат пълен актив от по шест точки след два изиграни двубоя.