Казахстан би Швейцария с дузпи на световното първенство по хокей

Найджъл Доус вкара два гола в дузпите за победа на Казахстан с 3:2 срещу Швейцария в мач от група "А" на световното първенство по хокей на лед, което се провежда в Русия. Това изстреля националния тим на Казахстан до второ място в потока, който оглавява Чехия след разгромното 3:0 срещу състава на домакините в петък.
Доус, който се разписа в първия рунд на дузпите и после в ударите с "внезапна смърт", донесе първата
победа за своя тим срещу този съперник в историята на световните финали, като до момента швейцарците имаха три успеха от три двубоя.

"Получих възможност да вкарам и в редовното време от дузпа, но пропуснах и бях изключително разочарован. Някак си прибързах в онази ситуация през първата третина. В решителната част реших да бъда малко по-спокоен, защото трябваше да мисля срещу едрия им вратар. Той блокира голяма част от вратата и исках да го раздвижа. Получи се", каза след срещата роденият в Канада - Доус.

Казахстанците, наричани "канакстан" (б.пр.- "canakhstan") заради офанзивната линия, съставена от канадците Доус и Дъстин Бойд, както и американеца Брендън Боченски, изоставаха в резултата в първата третина. Тогава точен беше Самуел Валзер, но Роман Савченко коригира грешката с гол за 1:1 след 10:57 минути игра през втората част. Роман Старченко пък вкара за 2:1 в средата на последната третина, но Денис Холенщайн изпрати мача в продължения с гол 7:59 минути преди сирената.
Националният тим на Словакия, който спечели последната си титла през 2002-а, стартира успешно тазгодишния шампионат след победа с 4:1 срещу Унгария. Томаш Марчинко, Томаш Юрко, Андрей Секера и Патрик Лушнак вкараха за словаците, които заемат третото място в група "Б", чийто мачове се играят в Санкт Петербург.