Носителят на трофея направи крачка към финала в Базел (видео)

Актуалният носител на трофея в Лига Европа Севиля измъкна ценно реми 2:2 като гост на коравия тим на Шахтьор Донецк в първия 1/2-финал, който се изигра в Лвов. Андалусийците откриха резултата, но допуснаха обрат през първото полувреме. След почивката Севиля игра по-концентрирано и стигна до реми от дузпа, а в края можеше и да постигне победен гол. Така Шахтьор е напът да продължи испанския си кошмар, тъй като  никога в историята си не е отстранявал испански тим в евротурнирите.

Двубоят на "Арена Лвов" започна кошмарно за домакините, които получиха гол още в шестата минута, когато отбраната им се пропука след пробив на Кевин Гамейро. Той проби в наказателното поле, подаде на Витоло, който финтира бранител на Шахтьор и отблизо не сбърка и направи Пятов безпомощен за 1:0.

Футболистите на Шахтьор не успяха да се отърсят от шока и приеха играта в своята половина, като разчитаха на контраатаки. В 17-ата минута домакините създадоха добра възможност след центриране отляво на Ферейра, но Криховяк неутрализира опасността. Шахтьор успя да изравни в 23-ата минута, когато във вратата на Севиля се разписа бразилеца Марлос. Той овладя с гърди едно подаване на Ракицкий в наказателното поле и прати топката в левия ъгъл на вратата на Сория. Постепенно домакините овладяха инициативата, а атаките им ставаха все по-опасни.

В 35-ата минута Тайсън проби и се озова на добра позиция за стрелба, но ударът му беше избит в ъглов удар. При последвалото изпълнение Марлос успя да центрира, а Степаненко с глава направи 2:1. До края на полувремето играта беше равностойна, като нито един от двата отбора не успя да стигне до чисто положение.

Второто полувреме предложи равностойна игра, като в първите 15 минути и двата тима имаха своите шансове. В 55-ата Карисо стреля, но Пятов спаси. В 61-ата пък Марлос отправи изстрел, който беше блокиран от Рами, а домакините имаха претенции за игра с ръка.

В 70-ата минута тежка контузия получи влезлият като резерва за Севиля датски футболист Крон-Дели, който напусна терена само четвърт час, след като се беше появил.

Малко след това Севиля стигна до гол, но той беше отменен поради пресилена засада. Четвърт час преди края Кевин Гамейро пропиля страхотен шанс за Севиля да изравни, след като прати топката високо над вратата. Четири минути по-късно французинът направи нов фрапантен пропуск пред вратата на Пятов. Десет минути преди края Гамейро все пак се разписа във вратата на Шахтьор, но от дузпа, отсъдена за нарушение на Ферейра срещу Витоло. До края на срещата Севиля беше по-агресивният отбор на терена, но не успя да стигне до победно попадение. Въпреки това и равенството е отличен резултат за тима на треньора Унай Емери, който е в добра позиция да стигне до финала в Базел.

Шахтьор - Севиля 2:2
0:1 - Витоло (6)
1:1 - Марлос (23)
2:1 - Степаненко (35)
2:2 - Гамейро (81)

Шахтьор: Пятов, Сърна, Кучер, Ракицкий, Исмаили, Малишев, Степаненко, Марлос (90-Бернард), Коваленко, Тайсън (90.Уелингтон), Ферейра (90-Едуардо).

Севиля: Сория, Ферейра Мариано, Ескудеро, Рами, Даниел Карисо, Нзонзи, Витоло, Криховяк, Банега, Коноплянка (58-Крон-Дели (72-Коке)), Гамейро.

Ж.К. - Малишев, Сърна; Ескудеро, Криховяк, Карисо.