Световната антидопингова агенция няма практиката да признава свои грешки, но случаят с мелдония явно е различен. В 3 страници писмо УАДА обясни, че действително има неясноти около срока на изчистване на веществото от организма, което може да доведе до заблуда за това, кога е осъществен приемът. Агенцията продължава изследвания, като в това време спусна указания или препоръки до спортните федерации как да третират случаите на хванати с мелдоний спортисти.
1. Прилагането на резултатите трябва да продължи:
а. Ако атлетът потвърди, че е приемал веществото след 1 януари 2016 г.
b. Ако има други доказателства, че веществото е приемано след 1 януари 2016.
c. Ако концентрацията на веществото е между 1-15 микрограма и пробата е взета след 1 март 2016 г.
2. Прилагането на резултатите трябва да бъде забавено:
а. Ако концентрацията е между 1-15 микрограма и тестът е направен преди 1 март 2016 г., имайки предвид, че са необходими резултатите от изследването за времето на изчистване на веществото от организма.
b. Ако концентрацията е под 1 микрограм и тестът е направен след 1 март 2016 г, имайки предвид, че са необходими резултатите от изследването за времето на изчистване на веществото от организма.
Следните указания може да се спазват за атлети, чиито случаи ще бъдат забавени:
- Спортистите продължават да са с временно спрени права до излизането на резултатите от нужните изследвания.
- Временното спиране на правата се отменя. В този случай всички спортисти трябва да бъдат информирани, че ако се докаже приемане на веществото на и след 1 януари 2016 г., всички техни резултати в този период ще бъдат отменени и наградите върнати.
3. Случаи, при които концентрацията на веществото е под 1 микрограм и тестът е направен преди 1 март 2016 г., пробата е съвместима с прием преди 1 януари 2016 г. и антидопинговата агенция счита, че спортистът може да не е знаел за по-дългия период на изчистване от организма. Може да се направи извод, че спортистът не носи вина и не е показал небрежност.