В четвъртък Атлетик Билбао ще гостува на Севиля в четвъртфинален реванш в Лига Европа, след като на осминафиналите отстрани Валенсия в друг испански сблъсък. В последните години клубовете от Ла Лига трупат победи и купи в евротурнирите с такова темпо, че тяхното първенство изглежда поне толкова привлекателно, ако не дори и повече, колкото английската Премиър Лийг. Кои са аргументите в полза на тезата, че Примера е най-добрият футболен шампионат на света?
ЗАЩОТО ГО ПОТВЪРЖДАВАТ РЕЗУЛТАТИТЕ В ЕВРОТУРНИРИТЕ
Този сезон констатацията е проста. Три испански клуба присъстват на четвъртфиналите на ЛЕ (Виляреал е третият), също три се борят и за място на полуфиналите в Шампионската лига (Барселона, Реал Мадрид и Атлетико Мадрид). От последните 10 възможни трофея в ЛЕ Испания има 6 (четири за Севиля и два за Атлети), а в същия период в ШЛ Барса има 4 и Мадрид – един.
Миналата година не можеше да се намери и един английски клуб в четвъртфиналните етапи на двата европейски турнира. През тази само Ливърпул в ЛЕ и Манчестър Сити в ШЛ са на това ниво. По-лошо, от 2005 година насам само Манчестър Юнайтед (при Алекс Фъргюсън през 2008 г.) и Челси (ШЛ през 2012-а и ЛЕ през 2013 г.) са печелили континентална купа. Трябва да се върнем до сезон 2008/09, за да видим два клуба от Премиър Лийг сред последните четири в ШЛ.
Тази година 1/16- и 1/8-финалите в евротурнирите ни позволиха да си дадем сметка за испанската доминация. Английските представители губят скорост, дерайлират и търсят своите локомотиви, докато иберийската страна поддържа високото си ниво. Макар цената на телевизионните й права да порасна до изумителните 7 милиарда годишно за периода 2016-2019 и това да дава почти пълно финансово преимущество над конкурентните шампионати, ПЛ изглежда да се развива далеч под нивото на своите високи амбиции.
ЗАЩОТО БАРСА И МАДРИД СА НАЙ-ГОЛЕМИТЕ В СВЕТА
Двата мастодонта на световния футбол. Ако Реал Мадрид и Барселона са смятани за най-големите клубове, е преди всичко благодарение на играчите в техните състави. От едната страна е ВВС (Гарет Бейл, Карим Бензема и Кристиано Роналдо), а от другата е MSN (Лионел Меси, Луис Суарес и Неймар). И това е само в офанзивата им. Имиджът на тези две институции извън граница плюс усилията на испанската федерация, например преместването на мач в обедните часове с цел излъчване в праймтайма в Китай, превърнаха Ла Лига във водещ избор за най-големите играчи.
От началото на 2016 г. една друга новост позволява растеж на Примера – преразпределението на приходите от ТВ права, които вече не се договарят индивидуално, а изцяло колективно. Барса и Мадрид и преди бяха двата най-печеливши в този сектор с по около 160 млн. евро годишно за всеки от тях, но днес и другите клубове получават по-голямо парче от баницата.
Към ден днешен само Байерн (Мюнхен) и Атлетико могат евентуално да оспорват могъществото на двата гиганта. Благодарение на резултатите си, баварският отбор си изгради репутация на един от най-добрите в света (един триумф и два финала в ШЛ след 2010 г.), ала слабият международен интерес към Бундеслигата не играе в полза на германския футбол.
ЗАЩОТО ФУТБОЛЪТ В ИСПАНИЯ Е НАЙ-КРАСИВИЯТ
Ако Испания е начело в ранглистата на УЕФА пред Германия и Англия, е преди всичко заради видимия растеж на нивото на нейната Лига. ПЛ изглежда най-хомогенното първенство благодарение на финансовата си мощ, която позволява на клубовете от дъното да се подсилват достатъчно, за да спорят с големите. Някои дори ще кажат, че нивото на ПЛ е толкова високо, че клубовете вече не успяват да съчетават ангажиментите си и на континента. Изключителният сезон на Лестър и Тотнъм обаче подчертава настоящите трудности на легендарните локомотиви на лигата. Голямата четворка вече не съществува като понятие, докато Испания бере плодовете на един заложен преди години проект.
Еманюел Трюме, „Франс Футбол”