На чаша кафе Славен Билич излага своята теория за този изключителен, пълен с неочаквани обрати сезон в Премиър Лийг: „Донякъде е логичен сезонът. Ще се опитам да ви го обясня.” И точно това прави. Есенцията на неговата теза е, че всеки клуб в лигата сега има финансовата способност да се конкурира и да купува онези, които той нарича „достатъчно добри играчи”.
„С тези клубове, които вече имаха добри играчи, разликата беше ето такава – казва Билич и разтваря много широко ръцете си. – Защото в Челси имахте Диего Коща, Сеск Фабрегас, този, онзи, Еден Азар. Но Кристъл Палас нямаше Йоан Кабай. Сега с телевизионните пари… И следващата година ще я има дори повече възможността тези клубове да могат да купуват тези играчи и да смаляват разстоянието. И тези клубове, големите традиционни, не могат да купуват повече от вече наличните. Не могат купува хора като Лионел Меси, защото няма много от този сой. Те вече имат по 15 добри играчи, не могат да купят 30 – няма място.
Клубове като нас имаха постове, които не бяха толкова добре покрити, нека кажем, че бяха на ОК ниво, ала разстоянието беше голямо. Сега с новите пари са по-близо, това е изводът. Разбира се, големите като Арсенал и Манчестър Сити си остават все още по-добри, но за мен шансовете в един конкретен мач между два отбора от различно ниво зависят не от това колко е добър фаворитът, а колко е добър по-слабият.”
А ако този „по-слаб” тим е постоянно на добро ниво, а по-силният постоянно се представя под своето равнище, изводът в тезата на Билич се простира дори по-надалеч – лигата може да се преобърне с главата надолу. С качествена селекция и добро трениране, както е в неговия случай, плюс късмет виждате Лестър Сити начело на таблицата, Тотнъм Хотспър на 2-ро място, Уест Хам натискащ за място в Топ 4 и Саутхамптън на 7-ма позиция.
„Всеки един клуб в ПЛ се намира в положение да купува добри играчи. Достатъчно добри играчи”, казва Билич.
За Уест Хам това е Димитри Пайе, който бе купен за 14 млн. паунда от Олимпик (Марсилия) по изричното настояване на хърватския мениджър в сделка, предизвикала ступор във Франция; Борнемут взе Макс Градел от Сент Етиен за 7 млн. паунда; Нюкасъл Юнайтед доведе капитана на ПСВ Айндховен Джорджинио Вейналдум за 14,5 милиона, а Кристъл Палас се сдоби с Кабай от Пари Сен Жермен за 12,8 милиона.
Всички гореизброени всъщност бяха посочени име по име от Жозе Моуриньо, тогава мениджър на Челси, на старта на сезона през август. Той предсказа какво предстои: „Всеки клуб има много добри играчи, така че според мен ще е трудно за водещите отбори в Англия заради традиционно състезателния дух тук. Трудно е и защото другите отбори имат футболисти, способни да играят в нашите. Кабай би могъл да играе за Челси, има ли съмнение? Вейналдум би могъл да играе за Челси, има ли съмнение? Градел би могъл да играе за Челси, има ли съмнение?”.
И още ще последват идното лято. Алекзандър Лаказет – звездният нападател на Лион, вече каза в интервю за нашия вестник, че иска да се премести в ПЛ. Промяната обаче бе внезапна. Вече сме далеч от миналия сезон, когато Топ 4 бяха Челси, Манчестър Сити, Арсенал и Манчестър Юнайтед, а се усещаше така, като че само Тотнъм и Ливърпул биха могли да предизвикат господарите.
Далеч сме и от времената преди три години, в които тогавашният футболен директор на „шпорите” Франко Балдини отбеляза, че 5-ото място на тима е голямо постижение предвид 6-ата позиция в класирането по заплати, следователно се е представил по-добре от Ливърпул.
Затова големият въпрос е: този сезон еднократно явление ли е, макар и славно, или е знак за предстоящите събития?
Битува срам сред директорите на Юнайтед, Сити, Арсенал и (над всички други този сезон) шампиона Челси, че Лестър е начело и че постоянната очаквана от тях доминация, почти по право, е получила предизвикателство. Дори помежду си те обсъждаха въпроса, защото наглед се показаха мързелът при някои от тях, слабият им селекционен процес и безгрижното менажиране. Те трябва да се трудят много по-здраво.
И не само Билич мисли така. Мениджърът на Стоук Сити Марк Хюз заяви: „Този сезон не е еднократно явление, ще се повтаря все повече в идните години и според мен може да видим и някаква смяна на караула. Онези с повечето финансови ресурси несъмнено ще си проправят пътя обратно към върха, ала нещата определено се променят. Хубаво е да се виждат нови лица, това прави всичко по-интересно. Да се надяваме и ние да сме в мешавицата на върха към края на сезона. Групата в средата на таблицата стана по-силна, защото топ клубовете не могат да вземат всички добри играчи в своите състави, за да се подобрят. А има доста таланти, които имат желанието да дойдат в Премиър Лийг.”
Мениджърът на Евертън Роберто Мартинес, чийто клуб устоя на опитите на Челси да отмъкне Джон Стоунс миналото лято, е съгласен: „Не, не е еднократно явление и стига само да погледнете към наличните ресурси във всички клубове днес с прииждащите пари от телевизионните права. Стоук например може да купува играчи като Джердан Шакири и да издига много по-нависоко нивото си. Същото ще е и следващия сезон откъм изненадващи резултати, тъй че онова, което видяхме от отбори като Лестър, може да бъде повторено от други в следващите няколко години.”
Битува все повече усещането, че нещо голямо може би се случва и ще окаже влияние на европейския футбол. Билич определи Премиър Лийг като „футболната НБА” и, по отношение на миграцията на талант, този етикет бе възприет и извън граница.
Президентът на испанската Професионална футболна лига Хавиер Тебас отбеляза наскоро, че „изправени сме пред риска Премиър Лийг да стане футболната НБА в следващите пет години, докато останалите европейски лиги се превърнат във вторични състезания”. После се присъедини към ръководителите, ахнали от влизащия в сила през новия сезон договор за ТВ права на стойност 8 милиарда паунда, който ще позволи на всички 20 клуба от ПЛ да са сред 30-те най-богати в Европа.
Джейсън Бърт, „Дейли Телеграф”
Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.