Лукойл Академик с очаквана победа срещу Балкан

Шампионът Лукойл Академик се реваншира за загубата от Берое (Стара Загора) преди седмица, след като днес момчетата на Тони Дечев се наложиха при домакинството си на Балкан (Ботевград) с 86:73 в двубой от XXII кръг от програмата на редовния сезон в Националната Баскетболна Лига.

Най-резултатен за "студентите" беше Филип Барович с 21 точки, Филип Виденов и Желко Шакич добавиха съответно по 15 и 14 точки, а Христо Захариев и Бранислав Ратковица завършиха съответно с по 12 и 11 точки.

Брендън Фортънбъри наниза 26 точки за ботевградчани, а Цветослав Острев отбеляза 14 точки.

Началото на мача бе изключително равностойно, като двата отбора си размениха по няколко успешни атаки. В средата на първата четвърт Балкан успя да се откъсне с пет точки, след като гостите изиграха две поредни добри защити, а в нападение Фортънбъри и Върбанов се разписаха – 12:7. В оставащото време до края на периода Лукойл Академик успя на два пъти да стигне до равенството, но в послендите 120 секунди Цветкович и Александров отново бяха точни за гостите и ботевградчани бяха напред – 23:21.

Гонитбата в резултата продължи с пълна сила и пред втория период. Все пак, баскетболистите на Балкан успяваха дълго време да поддържат аванса си между 3-5 точки, като се възползваха най-вече от липсата на концентрация от страна на съперника. Всичко това принуди Тони Дечев да вземе прекъсване, след което „студентите“ подобриха значително представянето си, а Барович и Шакич бяха в основата на пълния обрат за домакините от Правец – 38:35 на почивката.

Първите точки през второто полувреме дойдоха след два фала на Фортънбъри, след което американецът вкара и на пробив, но под другия кош Захариев и Виденов отговориха с две бързи тройки – 44:39. В средата на третата част домакините стигнаха до най-голямата си преднина до този момент – 51:42 след тройка на Ратковица, а това пречупи „зелените“, които в оставащото време допуснаха много грешки и позволиха пасивът им да скочи до 14 точки – 52:66.

В началото на заключителните десет минути Лукойл Академик достигна до 19 точки преднина, като до края на срещата възпитаниците на Тони Дечев нямаха особени проблеми с това да поддържат комфортен аванс, който да им подсигури и крайния успех - 86:73.

Лукойл Академик – Балкан 86:73 (21:23; 17:12; 28:17; 20:21)

Лукойл Академик: Шакич 14, Виденов 15, Захариев 12, Ратковица 11, Барович 21 (Минков, Колев, Великов 3, Иванов 6, Грозев, Димитров 4, Василев)

Балкан: Фортънбъри 26, Цветкович 7, Върбанов 9, Острев 14, Дурчев 2 (Кочев, М.Маринов 3, Александров 4, Бъркич 3, Н.Маринов, Петков 5, Георгиев)