Спектакъл като за финал: Байерн се върна от мъртвите и повали Юве (видео + галерия)

Байерн (Мюнхен) и Ювентус сътвориха мач, който ще се помни дълго. Два от колосите на европейския футбол изнесоха невероятен спектакъл на "Алианц Арена", предложил 6 гола и още много драматични моменти. В крайна сметка баварците наложиха волята си с 4:2 след продължения и продължават напред в турнира.

Юве изненада всички, като поведе с 2:0 още до почивката и опря Байерн до стената. Футболистите на Масимилиано Алегри направиха перфектен в тактическо отношение мач и надиграха фаворизирания си съперник. Головете за Ювентус вкараха Пол Погба в 6-ата минута след груба грешка в защитата на домакините и Хуан Куадрадо в 28-ата. Байерн не приличаше на себе си, но намери сили за финален щурм, който доведе до два гола с глава. Роберт Левандовски намали в 73-ата минута след центриране на Дъглас Коща, а в първата минута на добавеното време драмата стана пълна, защото Томас Мюлер изравни. Така се стигна до продължения, в които Байерн доминираше и довърши обрата с точни изстрели на резервите Тиаго Алкантара и Кингсли Коман.

"Старата госпожа" вече постигна миничудо в Торино, като стигна от 0:2 до 2:2 срещу мощния баварски тим, чиято увереност беше сериозно разклатена в последните минути на "Ювентус Стейдиъм". Италианците обаче демонстрираха самочувствие и класа в Мюнхен и трябва да съжаляват, че не триумфираха в редовното време.

Пеп Гуардиола направи три промени от победата с 5:0 над Вердер (Бремен). Роберт Левандовски, Франк Рибери и Диего Коща замениха Марио Гьотце, Тиаго Алкантара и Кингсли Коман. В центъра на защитата започна Меди Бенатия, който познава качествата на Ювентус от престоя си в Рома. Той си партнираше с преквалифицирания халф Йошуа Кимих, а Дейвид Алаба зае мястото си на левия фланг. В средата на терена действаха Артуро Видал, Чаби Алонсо и Томас Мюлер, а по крилата нападаха Рибери и Коща. На върха на атаката бе вездесъщият Левандовски.

Двубоя пропусна Ариен Робен, който е болен. Гуардиола не можеше да разчита и на трайно контузените Боатенг, Бадщубер и Хави Мартинес.

Юве имаше нужда от победа, но бе без трима основни играчи в баварската столица. Това са Джорджо Киелини, Клаудио Маркизио и реализатора Пауло Дибала. В отсъствието на аржентинския нападател Алегри заложи в предни позиции на Алваро Мората, а по двата фланга му помагаха Алекс Сандро и Хуан Куадрадо. В средата на терена си партнираха Пол Погба, Ернанес и Сами Кедира, а мястото на Киелини до Леонардо Бонучи зае Андреа Бардзали.

Байерн се опита от самото начало да наложи типичния си стил на игра с продължително владеене на топката, но Юве изненада съперника, като не се прибра дълбоко в половината си. "Бианконерите" се възползвха още от първата грешка в защитата на баварците и в 6-ата минута смълчаха "Алианц Арена" с гол на Погба. Основна вина за попадението носи Алаба, който не се разбра с Нойер след дълъг пас на Кедира Топката стигна до Лихтщайнер, който някак я продължи към Погба и французинът на празна врата нямаше как да сбърка. За французина това бе първи гол в Шампионската лига от ноември 2014 година.

Голът смути баварците до такава степен, че те трудно си подаваха точно в следващите минути. Първият удар към вратата на Буфон отправи Мюлер след подаване на Рибери, но стражът на Юве не бе затруднен. В 18-ата минута Дъглас Коща опита силен изстрел, който излезе в аут.

Постепенно Байерн се настани в противниковата половина, но футболистите на Ювентус се защитаваха много организирано и не допускаха сериозни опасности пред вратата си. Нещо повече  - в 22-ата минута Мората технично прехвърли Нойер след грешка на германският вратар, но попадението беше отменено заради несъществуваща засада. В 28-ата минута обаче нямаше кой да помогне на Нойер. Алваро Мората прекоси почти целия терен, финтира няколко играчи на домакините и поднесе топката на Куадрадо, който технично се освободи и вкара за 0:2.

Това вече беше прекалено тежък удар за баварците. Сега те имаха нужда от два безответни гола, за да стигнат до продължения. Байерн се хвърли в атаки, но стигна до голово положение чак в 42-ата минута. Тогава Буфон спаси удар отблизо на Нойер, а после топката беше изчистена след кратко разбъркване.

След почивката Байерн трябваше да поеме повече рискове, а това отвори още пробойни в и без това рехаващата защита на тима. Ювентус обаче продължи да е по-добрият отбор и с нищо не показа, че може да бъде пречупен. В разстояние на 3 минути "бианконерите" пропуснаха три чисти положения, с които можеха да решат нещата в своя полза. Мората беше човекът, който си правеше каквото поиска с бранителите на Байерн, но Нойер остави германците в играта.

Гуардиола се опита да промени хода на мача с включването на Кингсли Коман, но нито той, нито Рибери намираха свободни пространства за пробивите си. Юве заигра по-дефанзивно и вече рядко нализаше в половината на домакините, но това не беше проблем, защото атаките на Байерн се развиваха идентично и не носеха никаква острота.

В 73-ата минута обаче интригата се върна. Дъглас Коща центрира отдясно, а Левандовски скочи най-високо в наказателното поле и с глава заби топката под гредата. Байерн имаше достатъчно време да изравни и пред вратата на Буфон започна да ври и кипи. Рибери стана по-напорист, а на другия фланг Коман постоянно тормозеше Алекс Сандро. Баварците опитваха всичко - пробиви, центрирания и далечни удари, но Юве не се огъваше. В 86-ата минута Левандовски уцели гредата, но страничният рефер вече беше вдигнал флага за засада.

И когато всички мислеха, че Байерн няма как да се спаси, грешка на Евра позволи на Коман да центрира и Томас Мюлер с глава взриви трибуните на "Алианц Арена". Попадението падна в първата минута на добавеното време и след него ситуацията се обърна изцяло.

Първото продължение премина при постоянен натиск на Байерн, но единственото чисто положение беше пред вратата на Нойер. За негово щастие ударът на Лихтщайнер с по-слабия му ляв крак бе твърде лек и не го затрудни. Последният ход на Гуардиола беше пускането на Тиаго вместо Рибери и именно испанецът се превърна в герой за мюнхенци. В 108-ата минута защитата на Юве сбърка, Мюлер подаде към Тиаго и бившият халф на Барселона с премерен удар наказа Буфон.

Сега вече Ювентус рухна. Футболистите на "Старата госпожа" бяха изхабили твърде много сили в редовното време и вече нямаше как да реагират. След още две минути бившият халф на италианския гранд Кингсли Коман влезе в наказателното поле и с фалцов удар сложи точка на спора. Последната интересна ситуация в мача беше един удар с глава на Манджукич, спасен от Нойер. Топката остана в игра и пръв до нея се добра резервата Стураро, но той стреля крайно неточно.

Въпреки поражението, Ювентус заслужава само похвали за начина, по който изигра мача в редовното време. Футболистите на Алегри надиграха Байерн на собствения му стадион - нещо, много рядко се вижда в последнте години. Баварците пък показаха характер и благодарение на добрите смени на Гуардиола успяха да стигнат до успеха в продълженията, но за пореден път се видя, че имат много слабости в дефанзивен план.

БАЙЕРН - ЮВЕНТУС 4:2 след прод. (2:2 в ред. време)