Байерн разряза тортата във Волфсбург (видео + галерия)

Навръх 116-ия си рожден ден Байерн (Мюнхен) направи нова крачка към титлата в Бундеслигата, след като записа очаквана победа с 2:0 при визитата си на Волфсбург. Кингсли Коман и Роберт Левандовски вкараха през второто полувреме, с което отборът на Джосеп Гуардиола отново увеличи на 11 точки преднината си на върха, 11 кръга преди края. Интригата, ако все още изобщо я има, може да изчезне след седмица, когато мюнхенци излизат срещу Борусия (Дортмунд).

"Вълците" пък, които през миналия сезон бяха единственият конкурент на баварците, вече са на половината точки от тях и са извън зона "Европа".

Волфсбург - Байерн (Мюнхен) 0:2

Шампионите заложиха на офанзивен състав с Левандовски, Томас Мюлер, Коман, Ариен Робен и Дъглас Коща, докато домакините имаха доста проблеми с контузени и болни, поради което дори не успяха да съберат 18 играчи за мача. Специфичното беше, че Дъглас Коща не започна на титулярната си позиция на лявото крило, а беше "вкаран" в центъра за сметка на Коман.

В своя мач №200 за баварците Дейвид Алаба отново имаше за партньор в центъра на защитата Йошуа Кимих. Двамата обаче бяха доста неубедителни през първата част, като допуснаха няколко грешки и само късметът спаси Байерн от гол. Най-фрапантен беше пропускът на Марсел Шефер в последните секунди на полувремето, когато Макс Крузе го изведе на 4-5 метра от Мануел Нойер, но ударът му излезе в аут.

Иначе преди това вратарят на шампионите трябваше на два пъти да напуска полето си, за да покрива зоните на бранители при извеждащи подавания към нападателите на съперника. На няколко пъти той парира удари отдалеч, а веднъж "закова" топката точно пред голлинията след коварно засичане на Крузе с глава.

Както обикновено, Байерн имаше смазващо предимство във владеенето на топката, но пък положенията ги нямаше. Чаби Алонсо и Левандовски биха по веднъж край гредите, а в един случай стражът Коен Кастеелс пресече пас към Коман, който най-вероятно щеше да доведе до гол в мрежата му.

Джосеп Гуардиола видя, че нещата не вървят и в самото начало на второто полувреме вкара Тиаго Алкантара за сметка на Дъглас Коща.

Скоро след това - в 54-ата минута, дойде и първата спорна ситуация. Алаба изведе Мюлер зад защитата, а той подаде на Левандовски на празна врата за попадение, което щеше да открие резултата, но страничният рефер маркира засада на германския нападател, каквато обаче по-скоро нямаше, тъй като изглеждаше, че Рикардо Родригес беше на една линия с него.

Секунди по-късно двамата нападатели на Байерн отново комбинираха помежду си, но този път Лева шутира над гредата. Тук някъде се появи и Франк Рибери, което означаваше още по-голям натиск от страна на гостите, тъй като французинът застана отляво на любимата си позиция.

Изненадващо в 64-ата минута Мюлер сгреши при пас назад и изведе Крузе, който подаде към Дракслер, а той от своя страна майсторски насочи кълбото под гредата, но Нойер беше на мястото си и изби.

Лидерът в класирането веднага отговори в стил и в 66-ата минута поведе в резултата, макар и след щастлив рикошет. Левандовски опита удар, топката се отби в крака на Налдо, а Коман я насочи технично в ъгъла.

Пет минути след това Виейриня пропусна да вкара за Волфсбург, след като засече удар в ръцете на Нойер.

Подобно на ситуацията с първия гол, мюнхенци намериха начин да отчаят домакините с изстрел в мрежата точно след техен пропуск. В 74-ата минута Коман свърши черната работа по крилото и центрира в наказателното поле, където Левандовски намери топката след докосване на Рибери и резултатът стана 2:0 в полза на гостите.

Пред Крузе се откри следващата възможност за гол в полза на Волфсбург в 83-ата минута, но Нойер и този път беше непробиваем, с което беше сложен край на интересните моменти на "Фолксваген Арена".

През идната седмица има междинен кръг, в който шампионите приемат Майнц 05, а тимът на Дитер Хекинг гостува на Хановер 96.