Раева защити решението за Матева с медицински доклад и нарече избора "правилен за нейното здраве"

Раева защити решението за Матева с медицински доклад и нарече избора "правилен за нейното здраве"

Председателят на Българска федерация художествена гимнастика (БФХГ) Илиана Раева разпространи до медиите медицинския доклад, който предизвика решението за освобождаване на Мария Матева от националния отбор. Според Раева и лекаря на тима Милен Димов, този ход е правилен за здравето на състезателката.

"Във връзка със зачестилите медийни изяви на Мария Матева и нейния личен треньор Петя Монева, прилагам становище за здравословното състояние на състезателката от лекаря на националния отбор д-р Милен Димов. Надявам се медицинското становище да спре спекулациите относно освобождаването на Мария Матева от националния отбор и да даде обоснован отговор за решението на главния треньор и УС на БФХГ като единствено правилните за здравето на състезателката", казва Раева.

В доклада пише:
"Мария Матева е състезател индивидуално, която е с установено заболяване от 14 г. възраст - Идиопатична сколиоза в торако лумбален отдел S образна кривина. Ходът на това заболяване е прогресиращ до приключване на растежа на скелета. В момента Мария е с изразена деформация в торако лумбален отдел и изразен ребрен гибус. На Roграфия през 2013 г. е измерен ъгъл на основната кривина от 58,3р градуса. След неуспех на лечение с корсет, каквото е приложено при нея, следващата стъпка е оперативно лечение.

През периода от време от месец януари 2015 до сега, през който съм лекар на национален отбор, състезателката е била почти постоянно на противовъзпалителни лекарства и на невротропна терапия, чести курсове физиотерапия и постоянна мануална терапия. Въпреки силната воля и стоицизъм, демонстрирани от Мария, смятам, че последващото й развитие не трябва да бъде свързано с големи физически натоварвания, защото гръбначният и стълб в състоянието, в което се намира, може да доведе до други увреди на ОДА (опорно-двигателния апарат). Постоянното приемане на НСПВС уврежда други органи и системи - сърдечно съдова, храносмилателна, отделителна. Белият дроб също работи с намален капацитет поради деформацията в гръдния кош. Смятам, че всичко това води до твърде много рискове за здравето й. Също така води и до невъзможност за пълна изява на способностите на спортиста".
 

Следвай ни:

Още от Други спортове

Виж всички