Левандовски пак реши проблемите на "беззащитния" Байерн (видео + галерия)

С поредните два гола на Роберт Левандовски и един на Томас Мюлер притиснатият до стената заради контузии Байерн (Мюнхен) не се огъна и записа очаквана победа с 3:1 при гостуването си на Аугсбург в последния мач от 21-ия кръг на Бундеслигата. Това за пореден път върна преднината на шампионите от 8 точки на върха пред Борусия (Дортмунд).

Лева реализира долу-горе по едно и също време в двете полувремена - в 15-ата и в 62-ата минути, с което задмина Пиер-Емерик Обамеянг в листата на реализаторите, като вече има 21 точни изстрела срещу 20 на името на африканеца. Освен това полякът затвърди практиката да поразява мрежата на Аугсбург, след като вече има 11 гола в 10 двубоя срещу баварския тим. Мюлер реши окончателно спора в 78-ата минута, а в 86-ата минута Раул Бобадийя само оформи крайния резултат.

Аугсбург - Байерн (Мюнхен) 1:3

И докато едва ли някой е поставял под въпрос евентуално попадение на Лева или Мюлер, то големият въпрос днес беше дали Байерн ще се справи в защита. В събота Холгер Бадщубер (днес всички играчи и треньори на мюнхенци носеха фланелки в негова подкрепа) счупи крак, което остави Джосеп Гуардиола без нито един здрав типичен централен бранител, тъй като и привлеченият тази зима Сердар Ташчъ се възстановява от мозъчно сътресение. Взетият от Спартак (Москва) остана сред резервите, а като тандем пред Мануел Нойер започнаха Дейвид Алаба и 21-годишният Йошуа Кимих, който по принцип е халф. На бековете застанаха Филип Лаам и Хуан Бернат, за когото това беше първа среща като титуляр от 120 дни насам. Така средната височина на четиримата в отбрана беше 174 см.

Първият шанс в мразовитата вечер в Бавария се откри пред централния нападател на домакините Раул Бобадийя, който в 13-ата минута не успя да овладее топката, а имаше отлична перспектива пред себе си.

Това веднага беше наказано, защото само две минути по-късно Мюлер пусна остър пас по земя към Левандовски и последва удар в мрежата за 1:0.

Секунди след това нещата отиваха към 2:0, след като бранителят Рагнар Клаван се подхлъзна и топката попадна у Тиаго Алкантара, но реферът маркира нарушение на Левандовски, каквото по-скоро нямаше.

Бившият голмайстор на Дортмунд се размина с попадение в 22-ата минута, когато техничният му изстрел мина до гредата.

След това играта стана по-скучна за гледане, като изобилстваха единоборствата. Дъглас Коща застраши Марвин Хитц в самия край на първото полувреме и в началото на второто.

Постепенно заваля и силен дъжд, което още повече затрудняваше футболистите.

Всички в Байерн се хванаха за главата в 57-ата минута, когато последователно тежки удари получиха Артуро Видал и Дейвид Алаба. Чилиецът напусна терена с превързана глава, а тъмнокожият защитник трябваше да слага наново едната си леща. Освен това австриецът изобщо не изглеждаше добре, тъй като беше ударен в главата, но липсата на алтернатива за неговото място го остави в действие.

За радост на шампионите в 62-ата минута Тиаго видя пролука през центъра на отбраната в бяло и изведе Левандовски сам срещу вратаря за 2:0.

След това пропуски направиха Ариен Робен и Мюлер, а веднъж и съдията не посмя да отсъди наказателен удар за събаряне на Левандовски.

В 78-ата минута, след ново разбъркване, Мюлер също записа името си сред голмайсторите и всичко вече беше ясно.

Четири минути преди края Бобадийя реализира почетно за Аугсбург.

Проблемът на домакините е, че са само на точка от изпадащите и това най-вероятно ще означава, че те ще оставят на заден план участието си в Лига Европа. В четвъртък футболистите на Маркус Вайнцийрл приемат Ливърпул в първи мач от 1/16-финалите, но за тях далеч по-важен е следващият в неделя сблъсък срещу последния Хановер 96.

Байерн пък го очаква леко домакинство на Дармщат 98, чийто половина титуляри са наказани.