Петручи най-бърз през втория тестов ден на "Сепанг" след драма с гумите на Мишлен

Пилотът на Pramac Ducati Данило Петручи оглави класирането след края на втория ден от предсезонния тест в MotoGP, като сесията беше прекъсната поради опасна катастрофа с много висока скорост на Лорис Бас.

Към края на първия час Бас, който кара за отбора на Avintia Ducati, излетя от своя мотор на старт-финалната права със скорост от над 290 км/ч. Французинът, като по чудо остана невредим:

"Задната гума блокира при скорост от 290 км/ч. В последния завой усетих нещо странно, но реших да завърша обиколката и да се прибера към боксовете. Първоначално ми се стори, че е двигателят или скоростната кутия, но после се оказа, че е от гумата. Бях наистина голям късметлия“, заяви Лорис.

От Мишлен обявиха, че не са сигурни за причината за този инцидент, а техническият директор на отбора Никола Губер заяви, че една от възможностите е налягането на гумите:

"Тези мотори нямат сензори за отчитане на налягането на гумите и затова сме дали на отборите допустими стойности, които трябва да спазват. Може би точно налягането в гумите има връзка с инцидента, въпреки че докато не видим резултатите, няма как да сме сигурни“, завърши Губер. След инцидента меките смеси на Мишлен бяха извадени от употреба като предпазна мярка за следващи подобни ситуации.

MotoGP: Тестът на "Сепанг"

Пилотът, който наложи темпото през първия ден, Хорхе Лоренсо, завърши на второ място през днешния ден с време 2:00.155 минути, като остана на 0.060 секунди от Петручи. Въпреки че катастрофира в завой номер 5, световният шампион успя да се завърне и да запише най-бързата си обиколка в края, като това го постави пред съотборника на катастрофиралия Лорис Бас в тима на Avintia - Ектор Барбера. Барбера остана на 2 десети от секундата зад Хорхе, но показа доста добро темпо.

Марк Маркес успя да се класира четвърти, като определено показа доста по-добро темпо и каране от предния ден, в който имаше сериозни проблеми и беше на над секунда и половина от Лоренсо. Днес той остана на 8 десети от Петручи, но беше най-добрата Хонда в класирането.

Кал Кръчлоу остана зад Маркес на пето място, а на 6-ата позиция се класира вицешампионът от миналата година Валентино Роси.

Също както през вчерашния ден, Роси пак направи скок в класирането в самия край на сесията, успявайки да излезе пред моторите на Дукати - съответно Скот Рединг за отбора на Octo Pramac, както и двамата пилоти на заводския отбор на Дукати – Андреа Яноне и Кейси Стоунър.

Стоунър участва в първата си официално състезателна сесия откакто се отказа от спорта и завърши на 9-о място с мотора на Дукати от миналата година, на малко над секунда от Данило Петручи. По-важното в случая бе, че австралийският двукратен световен шампион успя да подобри с над секунда най-доброто си време от теста в събота.

Топ 10 допълни Брадли Смит за отбора на Tech 3 Yamaha, а съотборникът на Маркес, Дани Педроса, остана на разочароващата 12-а позиция на почти секунда и половина зад водача и определено можеше да се представи доста по-добре.