Дортмунд съкруши Гладбах на контраатака (видео + галерия)

Борусия (Дортмунд) не позволи на Байерн (Мюнхен) да се изплъзне на повече от 8 точки и след този кръг в Бундеслигата, след като изнесе лекция по прагматичен футбол на Борусия (Мьонхенгладбах) и се наложи с 3:1 като гост след голове на контраатаки. Марко Ройс, Хенрих Мхитарян и Илкай Гюндоган материализираха превъзходството на "жълто-черните", което можеше да бъде още по-изразително, ако не бяха нетипичните за Пиер-Емерик Обамеянг пропуски. Африканецът изпусна от няколко ситуации, от които през есента късаше мрежите. Рафаел пък беше точен за домакините, които по този начин инкасираха първото поражение за първенство на "Борусия Парк" под ръководството на новия треньор Андре Шуберт. Гладбах също имаше своите шансове и при малко повече късмет точката не беше далеч. Домакините остават четвърти в таблицата, но рискуват да бъдат изместени от Шалке 04 и Волфсбург, чиито мачове са в неделя.

Борусия (Мьонхенгладбах) - Борусия (Дортмунд) 1:3

Треньорът на Дортмунд Томас Тухел избра стартов състав без Шинджи Кагава за сметка на черноработника Гонсало Кастро, докато "жребчетата" заложиха на очакваните 11, имайки предвид отсъствието на Гранит Джака заради наказание.

Както можеше да се предположи, двата отбора се "захапаха" още от началото и атаките следваха една след друга. В 6-ата минута Андреас Кристенсен надскочи всички в наказателното поле на гостите и засече с глава, за да види само как топката "каца" на напречната греда.

Само три минути след това Обамеянг направи първия от многото си пропуски тази вечер. В 19-ата минута горещо отново беше пред Роман Бюрки, но Ларс Щиндъл не съумя да засече прострелния изстрел на Оскар Венд.

В 26-ата минута най-добрият футболист на Африка за 2015 година се озова сам срещу Ян Зомер, но стражът на Гладбах излезе и затвори ъгъла, спасявайки вратата си.

След това дойде и 33-ата минута, когато отличният днес Гюндоган засили кълбото с голяма сила и то се отби в гредата над главата на Зомер.

Натискът на гостите в този период доведе и до гол за 1:0. В 41-ата минута Гюндоган изведе Ройс на идеална позиция и бившият играч на домакините не сбърка.

След още десет игрови минути Ройс се превъплъти в ролята на подавач и асистира на Мхитарян за 2:0 след нова класическа контраатака.

Надеждите на футболистите в бяло се завърнаха, след като в 58-ата минута вездесъщият Рафаел намали на 1:2.

Гостите се затвориха, но атакуваха при всяка възможносгт и така Оба-Оба продължи да смайва с пропуски.

Гюндоган обаче компенсира за всичко това, след като в 75-ата минута технично насочи топката във вратата след точно подаване на Мхитарян.

До края Борусия (М) можеше да върне още поне един гол, като най-близо до това беше закупения точно от Дортмунд Йонас Хофман.