Шампионско завръщане (видео)

Шампионско завръщане (видео)

След повече от осем месеца извън състезателния снукър Рони О'Съливан се завърна с гръм и трясък на професионалната сцена. 40-годишният англичанин спечели шестата си титла на "Мастърс" турнира в Лондон, след като в изключително неравностоен финал надделя с 10:1 фрейма срещу 8-ия в световната ранглиста Бари Хоукинс.

С днешния триумф Ракетата изравнява рекорда на легендарния Стивън Хендри за брой купи от надпреварата, а резултатът от финалния мач влиза в историята като този с най-голяма разлика при подобен формат. Любопитното е, че Гения от Чигуел триумфира, записвайки десет поредни партии срещу името си - нещо, което до този момент не се бе случвало. Това бе рекорден 11-и "Мастърс" финал в кариерата на О'Съливан, а общият брой мачове, които е изиграл в изданието, е 63 (няма друг състезател с толкова). Контрастът с Хоукинс в това отношение е голям - едва през този сезон Ястреба успя да преодолее началната фаза в турнира.

Макар и без сериозна игрова практика от миналогодишното световно първенство насам, Рони демонстрира отново, че няма конкуренция. По пътя към финала той се справи с именития Марк Уилямс (6:5 фрейма), с лидера в ранглистата Марк Селби (6:3), както и с действащия световен шампион Стюърт Бингам (6:3). През тази седмица Ракетата се оплака и от болки в гърба, но зрителите в "Александра Палас" и тези пред телевизионните екрани не забелязаха това да се отразява на ефективността и майсторството на състезателя от Есекс.

Това е втори случай, в който О'Съливан и Хоукинс се изправят един срещу друг на голям финал, след като по-възрастният от двамата англичани е бил извън спорта за дълго време. Подобна бе ситуацията и през 2013-a, когато Рони не игра цяла година, но се появи на световното първенство в Шефилд и триумфира. Тогава на финала той надви Ястреба с 18:12 фрейма.

Как се разви финалният сблъсък?
Тъй като мачът се превърна в рецитал от страна на Ракетата, всички силни брейкове бяха негово дело. Рони остави в статистиката един сенчъри брейк от 136 точки, както и шест халф-сенчъри брейка - 70, 52, 77, 72, 66 и 82 точки. От своя страна, Хоукинс бе бледа сянка на човека, отстранил Джъд Тръмп на 1/2-финалите. Ястреба не се отчете с нито една серия над 50 точки в целия двубой.

Първата сесия премина под абсоютната доминация на О'Съливан и той поведе със 7:1 фрейма.
Вторият сеанс по-скоро бе формален, защото едва ли някой е вярвал, че Хоукинс ще успее да постигне обрат. Скромният англичанин продължи с нелепите пропуски и в откриващата девета партия на вечерната сесия. Грешки не липсваха от страна и на Ракетата и всичко се реши по цветните топки. Куриозен бе краят на партията - Рони игра розова за горен ляв джоб, но тя не влезе. Вместо това топката се отклони и бе реализирана чрез флук в горния десен джоб след повторен контакт с бялата. А самият Хоукинс прие с усмивка на лицето поредната част в актива на опонента си - 8:1. О'Съливан започна десетия фрейм със серия от 26 точки, но сбърка червена. След това обаче той получи нов шанс около зеленото сукно и блестейки с поредната порция дълги успешни удари, осъществи брейк от 66 точки за 9:1. Краят на двубоя не разочарова, след като О'Съливан записа солидните 82 точки, донесли му и победата на финала с резулат от 10:1 фрейма.

Така след кристалните "Мастърс" купи от 1995 г., 2005 г., 2007 г., 2009 г. и 2014 г. Рони прибавя и тази от настощия сезон. Той получи трофея от своя добър приятел Джими Уайт. Бившият номер 1 в света вече има общо 16 трофея от "Тройната корона" в снукъра (световното първенство - 5, UK Championship - 5, "Мастърс"-6). Хендри е с две пред него в тази класация. О'Съливан е и най-възрастният шампион в "Мастърс" турнир след Рей Риърдън, който триумфира на 43 години през далечната 1976-а.

За победата си Рони си заслужи чек за 200 000 паунда, а Хоукинс ще се утеши с 90 000 паунда. Джъд Тръмп взима премията от 10 000 паунда за най-голям брейк в турнира - 140 точки на 1/4-финала срещу Нийл Робъртсън.

Следвай ни:

Още от Снукър

Виж всички