Рускиня спечели спринта в Нове Место, българките извън първите 50

Татяна Акимова спечели изненадващо спринта на 7.5 километра от световната купа по биатлон за жени, оставяйки зад себе си Ан Шевалие от Франция и Сюзън Дънклий от САЩ. Рускинята, която до момента нямаше завършване в топ 10 през кариерата си, спря хронометъра в Нове Место, Чехия, на 21:58.9 минути при безгрешна стрелба на огневия рубеж.

27-годишната Акимова направи много добро сътезание на 7.5-километровото трасе и завърши с 4.8 секунди пред Шевалие. Дънкли изостана с още осем десети от секундата срещу победителката, а българките Десислава Стоянова, Емилия Йорданова и Стефани Попова останаха извън челните 50 на крайното класиране.

Акимова спечели победата си само ден след разкритието на президента на Международната федерация по биатлон (ИБУ) Андерс Бесеберг, че 31 състезатели от тази дисциплина са сред близо хиляда руснаци, включени в доклада на следователя Ричард Макларън за употреба на допинг. Рико Грос, треньор на руския национален отбор по биатлон, призова техните имена да бъдат разкрити възможно най-скоро.

"Спрете да ни мотаете и кажете имена. Сега има само спекулации и излишни заключения, а това е вина на федерацията", каза Грос за ДПА.
Междувременно, германката Лаура Далмайер пропусна две мишени и завърши четвърта, но остана начело на генералното класиране с актив от 320 точки. Втора с 248 пункта е финландката Кайса Макарайнен, която беше пета след края на състезанието в Чехия.