Синдромът на Марфан е описан за първи път през далечната 1896 година. Тогава френският педиатър Антоан Марфан намира симптомите на заболяването при преглед на петгодишно момиченце. Каква всъщност е тази болест? Непълноценност на съединителната тъкан, която логично може да доведе до наранявания на опорно-двигателната система, сърдечно-съдови проблеми, както и такива със зрението. Характерните белези са деформации на ушнатам ида, особености на анатомита на лицето и различни изкривявания.
През 2014 година мечтата на един млад мъж е отнета точно заради този синдром. Буквално часове преди да вземе участие в Драфта на НБА, където е сочен като сигурен избор в първия кръг, Айзея Остин получава тежката диагноза, която го лишава от възможността да смени колежанския с професионалния баскетбол. На по-късен етап се разбира, че още в гимназията 216-сантиметровият център е загубил зрението в дясното си око, а между двата си сезона в Бейлър Юнивърсити Остин се подлага на операция заради проблем с разкъсана тъкан в рамото.
Ако не сте наясно, че съществува подобен синдром, никога няма да заподозрете, че Айзея е засегнат от рядкото заболяване. Но когато се вгледате в детайлите и например прочетете всичко по-популярно - от очните проблеми, през деформациите и се стигне до необичайно дългите и тънки крайници и пръсти, тогава вече може би ще се замислите.
Сега обаче всичко това не е на дневен ред. Важната тема е, че близо две години и половина след като трябваше да понесе новината, че няма да играе професионален баскетбол, мечтата на бившата звезда на Бейлър отново е жива.
Две години и половина, в които 23-годишният баскетболист посещава всички възможни конференции и сбирки, касаещи хора с неговата диагноза. Две години и половина, в които роденият във Фресно, щата Калифорния дългуч се опитва да запознае широката общественост със заболяването. Две години и половина, в които популяризира фондацията си “Мечтай отново” и помага за набирането на средства за изследвания на болестта.
След две години и половина, в които Айзея Чарлс Остин не губи вярата си, той получава нов шанс. Шансът да оправдаве името на фондацията си и сам да мечтае отново. Защото сред постоянно лекарско наблюдение и консултации, той получава обаждане, което може би само е сънувал.
“Преди около четири месеца лекуващият ми лекар разреши да се завърна към баскетбола, стига да искам. Състоянието ми е стабилно. Откакто научих диагнозата дни преди Драфта бях под постоянно наблюдение. Имам възможността да направя собствен избор и смятам да преследвам мечтата си, свързана с баскетбола”, разказва развълнуваният младок за втория шанс, който получава.
“Споделям историята си със света, защото искам да вдъхновя възможно най-много хора. Вече не взимам нищо за даденост. Изключително щастлив съм. Баскетболът ме прави щастлив и мисля, че мога да оставя следа именно като играя и като не спирам да правя това, което правех през последните две години и половина”, добавя още Остин, който има 73 мача и 12.1 точки, 6.9 борби и 2.4 чадъра средно на двубой в колежанското първенство с екипа на Бейлър.