Трагичният инцидент със самолетната катастрофа в Колумбия, донесъл (засега) 76 жертви, засегна издъно скромния бразилски футболен клуб Шапекоензе, който се готвеше да излезе в най-големия мач в своята история – финала за Копа Судамерикана срещу Атлетико Насионал. Това не е първият подобен черен случай в миналото на спорта. Ето и тъжния преглед на останалите.
ТОРИНО (ФУТБОЛ, 1949)
На 4 май 1949 г. по обед мъглата е обвила околностите на Торино. При средна видимост и на минути от пристигането си на летището, превозващият италианския шампион Торино самолет се разбива в подножието на базиликата Суперга. Отборът се прибира от приятелски мач в Лисабон. Трийсет и един пасажери умират, а 18 изчезват безследно, сред тях осем национали. Този тим, който доминира в калчото както малко други в историята, бе гръбначният стълб на „скуадра адзура”, амбицирана да спечели Мондиала на следващата година. Торино никога повече нямаше истински да е отново част от италианския футболен елит.
МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД (ФУТБОЛ, 1958)
На връщане от мач за КЕШ в Белград срещу Цървена звезда, който ги бе класирал за полуфиналите, Манчестър Юнайтед – млад и двоен шампион на Англия – е задържан в Мюнхен заради обилен снеговалеж на 6 февруари 1958 година. Самолетът Еърспийд Амбасадор прави два неуспешни опита да отлети, а на третия пилотът казва на контролната кула: „Това е последният опит.” Но не успява да приземи. Разбива се около пистата и смъртта застига 20 души, от които 8 играчи на Бебетата на Бъзби, сред тях и суперталантът Дънкан Едуардс (21 г.) – „единственият, който ме караше да се чувствам по-низш футболист”, казва впоследствие сър Боби Чарлтън. Бъдещият световен шампион с Англия споделя, че не минава ден, дори и половин век по-късно, в който този черен спомен да не го преследва.
ДАНИЯ (ФУТБОЛ, 1960)
Дания преживява ужасна трагедия на 16 юли 1960 година. Осем членове на националния отбор по футбол изчезват безследно при инцидент при приземяване на самолета им в Каструп.
САЩ (ФИГУРНО ПЪРЗАЛЯНЕ, 1961)
На 15 февруари 1961 г. Боинг 707 на белгийската компания Сабена се разбива близо до летището в Брюксел. На борда му има 72-ама пасажери, сред които 18-те състезатели на САЩ по фигурно пързаляне, запътили се към световното първенство в Прага. Самолетът изпълнявал последните си маневри преди приземяването при ясно време в очакване на разрешение за кацане. При един завой командното табло блокира и това води до тройно завъртане на 360° преди разбиването в земята. Световното първенство бива отменено.
ИТАЛИЯ (ПЛУВАНЕ, 1966)
Друга изчезнала при катастрофа делегация – тази на националния отбор на Италия по плуване на 28 януари 1966 година. Седем плувци от олимпийския тим са част от 42-амата пасажери на полет на Луфтханза, доближаващ Бремен в късния обед. Вятърът принуждава пилота да изпълни маневра твърде ниско поради лошата видимост. Едното крило докосва земята и предизвиква експлозия.
МОНТЕВИДЕО (РЪГБИ, 1972)
Една от най-познатите трагедии в историята не само на спорта, намерила място дори и в киното в хита „Живи”. На 13 октомври 1972 г. самолет Фокер, с ръгбисти от Мондевидео на борда си, се разбива в Андите. Оцелелите изкарват 70 дни в студа и снега, прибягвайки до крайната мярка да ядат от месото на роднините и приятелите си, за да оцелеят.
ТАШКЕНТ (ФУТБОЛ, 1979)
Самолет Туполев транспортира отбора на Ташкент на 11 август 1979 г. и се разбива между едноименния град и Минск. Няма оцелели.
САЩ (БОКС, 1980)
На 14 март 1980 г. 28 членове на аматьорския отбор на САЩ по бокс и спътниците им са убити при катастрофа близо до летището във Варшава. Жертвите са общо 87.
АЛИАНСА ЛИМА (ФУТБОЛ, 1987)
На 8 декември 1987 г. 43-ма футболисти на Алианса Лима – най-стария и престижен футболен клуб на Перу – умират в инцидент с Фокер Ф-27 на перуанската армия, след като се разбиват в морето на път към дома.
ЗАМБИЯ (ФУТБОЛ, 1993)
Квалификациите за Мондиал 1994 водят националния отбор на Замбия към Сенегал на 27 април 1993 година. Военен самолет извозва пасажерите към целта им. Спира за престой в Либревил и пак излита, но малко след това губи мощност и се разбива на габонското крайбрежие. Всички от отбора и щаба изчезват безследно при инцидента.
ЛОКОМОТИВ ЯРОСЛАВЪЛ (ХОКЕЙ НА ЛЕД, 2011)
Един от най-големите хокейни отбори на Европа е на борда на Як-42 на 7 септември 2011 година. Локомотив е на път за дебютния си мач за новия сезон в Минск. В състава му са куп бивши големи играчи от северноамериканската НХЛ. Сред 44-те жертви са шведският олимпийски шампион Стефан Лив, чешките световни шампиони Йозеф Васичек, Ян Марек и Карел Рахунек, както и голмайсторът на Олимпиадата във Ванкувър – словакът Павел Демитра. Самолетът се разбива около пистата в Ярославъл при излитането, след като се удря в сграда.
„Екип”