Българският бокс получи поредната тежка рана. Този път без интрига, заговори или провал на голямо състезание. Гаврата с труда на четирима от най-перспективните родни таланти е брутална. Звучи като лош виц.
За съжаление вместо смях този анекдот роди сълзи в очите на четири момчета. Те дадоха година от своя живот в подготовка за най-голямото състезание в тяхната досегашна кариера. А дори не се качиха на ринга.
Нелепият пропуск на треньорския екип Радослав Суслеков и Николай Николов е нещо нечувано. Дори легендата на българския бокс Свилен Русинов не можеше да повярва, че това се е случило. Още повече когато безхаберието е извършено от специалисти, извели до медали на големи първенства други български момчета.
Реакцията на президента Красимир Инински е логична. Наказанията няма да върнат кръвта, потта и сълзите на младите боксьори. Нито горчилката от пропиляната възможност. Да не говорим за срама, който всички наши боксьори и треньори ще берат от тук насетне на международни състезания, щом случаят се разчуе.
Този път ръководството на федерацията няма с какво да се оправдава. След олимпиадата в Рио босовете на бокса разправяха наляво и надясно как не сме взели медал заради българско журналистическо разследване за корупцията сред съдиите в спорта. Резултатът от статията беше потвърден в Рио. Тогава седем от съдиите бяха отстранени по време на боксовия турнир. В момента всички боксови арбитри, работили на олимпиадата, са разследвани за корупция.
Липсата на точни критерии за избор на титуляри в националните отбори породи враждата между двете най-успешни български боксьорки Станимира Петрова и Стойка Петрова. Втората вече не иска да чува за националния отбор. Изненадващо за всички на европейското първенство не присъства и първата в историята медалистка от световно първенство за България Светлана Каменова. Никой не казва защо, а истината е нейното крайно разочарование от обстановката.
Дупката в бокса беше изкопана при предишните управления на федерацията. Колкото и да се опитва, Красимир Инински не успява да запълни бездната. Най-големият проблем е, че у нас не останаха боксьори. Таланти на по 17-18 години избягаха да работят в чужбина, хванаха се охрана или шофьори. Трети се изхитриха и преживяват като компаньони на попфолк певици. Това е по-лесният път и е за предпочитане от бруталните тренировки и режими.
След случая в Санкт Петербург още много млади боксьори ще се замислят дали си струва да продължават. Затова, уважаеми боксови деятели, навивайте си часовниците. Време е да се събудите и да работите задружно, а не да се плюете един друг със и без повод.
Огнян Георгиев
в. "България днес"