Лукойл не успя при визитата си в Израел

Шампионът на България Лукойл Академик загуби за първи път в груповата фаза на турнира за Купата на ФИБА Европа. "Студентите" отстъпиха при визитата си на израелския Бней Херцлия със 79:84, като и този път интригата бе запазена до самия край, но победата бе за домакините, които вече веднъж отстъпиха на родния тим, при това след продължение в София.

Така възпитаниците на Тони Дечев пропуснаха да направят голяма крачка към гарантиране на място в следващата фаза и след поражението в Обетованата земя класирането им напред ще трябва да почака още малко. Двата отбора предложиха на феновете в Херцлия много оспорван мач, в който най-голямата преднина в полза на гостите бе 7 точки, а тази на домакините - 10. След днешния двубой балансът на Лукойл е 3-1.

Срещата премина под знака на множество обрати, като българите изиграха добра първа четвърт, след чийто край водеха с 25:22, но през втората Бней взе лек превес, за да заличи дистанцията и да поведе с 43:45 на почивката.

Третата част продължи по равностоен начин, а нито един от двата тима не успяваше да установи по-сериозен контрол над случващото се на терена и така след 30 минути домакините бяха напред с 62:67. Последните 10 минути се развиха ударно за израелския тим, който за първи път в мача поведе с двуцифрена разлика при 69:79 и малко повече от три минути до края на мача. Българите показаха воля и не се предадоха, като на два пъти сваляха пасива си до три точки, последният от които при 79:82 и 22 секунди до края, но до пълен обрат така и не се стигна и крайният изход бе 79:84.

Американският център Стив Зак завърши с поредния си "дабъл-дабъл" - 13 точки и 13 борби, а най-резултатен с 16 точки бе Саша Загорац. Дани Гибсън вкара 15, а Максим Корнийенко, подобно на Зак реализира 13.

За Бней американецът Стивън Денис се отличи с 18 точки.

БНЕЙ ХЕРЦЛИЯ - ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК 84:79 (22:25, 23:18, 22:19, 17:17)

БНЕЙ ХЕРЦЛИЯ: Ториън Грийн 15, Карам Машур 15, Том Маян 3, Халил Каначевич 6, Джеф Ейдриън 11 (Стивън Денис 16, Дани Рубин 8, Адам Джако 8, Ор Лойми)

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК: Дани Гибсън 15, Павлин Иванов 6, Христо Захариев 4, Максим Корнийенко 13, Стив Зак 13 (Саша Загорац 16, Филип Виденов 3, Асен Великов 7, Крис Минков 2)