Неочакван за мнозина герой класира Черно море напред за Купата на България с два гола срещу Левски. Ударите на Александър Цветков бяха брилянтни и донесоха успеха с 3:2 за варненци на “Герена” в един луд мач с продължения. А в лагера на Гриша Ганчев сигурно си скубят косите, че изпуснаха толкова лесно универсалния боец.
Александър Цветков се запалва по футбола по фамилна линия, разказва "7 дни спорт". Когато е на 4 години, за първи път отива на мач в родния си Плевен. Води го неговият дядо Атанас Цветков, който е бивш футболист. Любопитно е, че от периода 1947-49 г. е играл за ЦДНА, а когато отбива военната си служба в Русия, носи екипа на Зенит (1951-1953). От дядо си Сашко научава А и Б за футбола, а когато е в първи клас, на стадиона в Плевен го завежда неговият баща Александър Цветков-старши. Любопитно е, че Александър Цветков днес можеше да носи друго име. "След като се роди, аз черпих близки и приятели за син Пламен, защото така се бяхме разбрали с жена ми да го кръстим. Когато обаче отидох в родилното, разбрах, че тя е взела решение да го нарече Александър", връща се назад във времето таткото на героя за Черно море.
Александър Цветков-старши също е със спортна жилка. Като малък играе футбол, но майка му рано го спира за тази игра с думите: "Аз у дома си двама инвалиди не искам". Жената напомня на сина си, че като футболист на нейния мъж два пъти му чупят подбедрицата и не иска това да сполети и сина. Александър Цветков-старши се пренасочва към плуването и влиза в спортно училище. Там 6 години седи на един чин с футболиста Лъчезар Танев. Цветков-старши става републикански шампион по плуване, стига и до националния отбор, а дълги години никой не може да подобри държавните му рекорди на 100 и 200 метра делфин. Той е един и от факлоносците на олимпийския огън по трасето Плевен - Русе за летните олимпийски игри в Москва през 1980 г.
Но да се върнем към Сашко Цветков, който наказа Левски в сряда вечер. За него е валидна поговорката, че спортът се предава през поколение и след като стъпва на стадиона, когато е на 8 години, остава там. Негов първи треньор в децата на местния Спартак е Здравко Пешаков. А по-късно развива таланта си под ръководството на Момчил Челистинов. Когато е на 15 години, Александър разбира, че Литекс е направил кастинг за футболисти, и решава да се яви. След като пристига в Ловеч обаче, научава, че тестът е свършил. Тогава след намесата на холандския специалист Ян Деркс, който отговаря за школата на ловешкия клуб, плевенчанинът остава още една седмица на проби. Деркс познава качествата на Сашко и затова настоява да бъде тестван. Цветков впечатлява треньорите и става част от юношите младша възраст на Литекс един месец преди да навърши 16 години. По ирония на съдбата първите му стъпки в Литекс също са под ръководството на Евгени Колев, който се е преместил от Плевен в града на покрития мост. За една година Цветков е изпратен на обиграване в третодивизионния Павликени, но след това отново е върнат в Литекс. Датата 31 май 2009 г. остава паметна за Цветков. На нея той дебютира за мъжкия тим на Литекс, който побеждава ЦСКА с 1:0. Мъри Стоилов пуска таланта като резерва на мястото на Вилфред Нифлор. През 2010-2011 г. Сашко печели 2 титли с Литекс, вдига също 2 пъти Купата на България и веднъж Суперкупата. Първата си повиквателна за юношеския национален отбор получава през 2007 г. от Альоша Андонов, след като преди това е хванал окото на отговорника за юношеските формации на България Христо Маринчев. През 2008 г., макар че е с една година по-млад, участва на европейското първенство за юноши до 19 години, когато тимът се води от Михаил Мадански. Играе през цялото време в последната среща срещу Испания. На следващата година на квалификациите за Европейско първенство за юноши до 19 години извежда с капитанската лента връстниците си срещу Израел, Финландия и домакина Португалия. Има записани още 2 срещи срещу Гърция. В края на февруари 2010 г. при дебютната му повиквателна за младежкия национален отбор е избран за негов капитан. Периодът 2010-2013 г. е най-ползотворен за Сашо в Литекс. Младият футболист има щастието да научи много от легендите на българския футбол Любо Пенев и Христо Стоичков. Досега Сашо е признателен на двамата и смята, че са направили най-много за развитието му. Цветков има и един мач за "А" националния отбор на България, когато под ръководството на Мишо Мадански нашите падат в контрола с 0:3 като гости на Украйна.
В периода 2014-2016 г. Цветков играе по-рядко за Литекс и по-често за втория отбор на клуба. Качествата му обаче впечатляват Никола Спасов, под чието ръководство през май 2015 г. Черно море за първи път печели Купата на България. Спасов прави няколко опита да докара Цветков край морето, но все удря на камък. В крайна сметка специалистът успява да доведе мисията си до успех и през май тази година Александър Цветков най-после подписва договор с Черно море. Въпреки че малко след това Никола Спасов напуска, наследилият го Георги Иванов-Гонзо бързо се убеждава, че с футболния си потенциал Сашо Цветков ще му свърши добра работа. От началото на сезона плевенчанинът е неизменен титуляр като опорен халф. Не само. През второто полувреме срещу Дунав се справя и в центъра на отбраната, а срещу Ботев - и зад централния нападател. Универсализмът на Сашо позволява на Гонзо да го използва на няколко поста, защото знае, че където и да го сложи, ще е полезен. С изявите си Цветков на 100% оправдава треньорското доверие до този момент, а първите си голове за варненци реализира в най-точния момент - срещу Левски за Купата на България. Черно море e фаворит да спечели мача според Bwin с коефициент 1.40. Шансът Нефтохимик да победи е оценен на 6.50. Възможността двубоят да завърши наравно е оценена на 3,75.