Левски на върха пред погледа на Спас Русев (видео+галерия)

Отборът на Левски е водач в Първа професионална лига. "Сините" надвиха с 2:0 Пирин (Благоевград) на стадион "Георги Аспарухов" в мач от седмия кръг на първенството и ще нощуват на първо място. Попаденията за столичани реализира Димитър Пиргов (18) и Бабатунде Адениджи (27), а във ВИП ложата на "Герена" за първи път бе Спас Русев. Новият собственик взе акциите от Иво Тонев, Александър Ангелов и Николай Иванов в края на август, като за първи път посети мач на Левски като основен акционер.

Успехът е пети пореден на "сините" в първенството, което не се бе случвало от 41 месеца. За последно 26-кратните шампиони на България имаха такава серия от победи през май 2013 година, след което имаха нужда от 115 мача в елита, за да запишат пет поредни победи.

Левски - Пирин Наставникът Люпко Петрович пък изненадващо извади от стартовите 11 Георги Костадинов. Националът седна на пейката, а титуляр излезе Мехди Бурабия, който се появи като резерва срещу Нефтохимик. Това бе единствената промяна за "сините". Капитан отново бе Роман Прохазка, който бе герой в своя мач №100 на "Лазур" с двете си попадения от дузпи за победата с 2:1. Стефан Генов пък заложи на четирима бивши играчи на "сините" от първата минута - Александър Башлиев, Антон Костадинов, Орлин Старокин и Даниел Младенов.

Левски - Пирин Още от самото начало домакините взеха инициативата и през цялата среща доминираха, като можеха да вкарат и повече голове, но пропуските на Антонио Аниете, Бабатунде Адениджи, Божидар Краев и Георги Костадинов им попречиха това да се случи.

Новата деветка на тима Илиян Мицански дебютира в 76-ата минута, но ще започни своя дебют  само с жълт картон заради симулация. "Сините" вече имат 17 точки, като ще чакат утре гостуването на Дунав Русе срещу Берое. Русенци имат актив от 16 точки.

Преди срещата феновете наградиха Прохазка за неговите 100 мача за клуба с фланелка на тима със същата цифра на гърба. Първо Антонио Аниете пробва рефлекса на Георги Аргилашки. Последва голям пропуск на Адениджи, който сам срещу вратаря се опита да го прехвърли, но топката мина на сантиметри от гредата.

Левски - Пирин В 18-ата минута Пиргов вкара своя първи гол за Левски и даде аванс на домакините. Защитникът бе точен с глава след центриране от корнер. Това бе негово първо попадение за "сините", но втори гол на "Герена", след като преди два сезона бе точен за Славия във вратата на сегашния му тим за успеха на "белите" с 3:2 във втората шестица.

Попадението даде още повече увереност на домакините, които поведоха с 2:0 в 27-ата минута. Адениджи се откъсна отдясно и стреля силно, но Аргилашки можеше да се намеси и по-добре и топката влезе в мрежата. Голът бе трети за нападателя от Нигерия през този сезон. Последваха няколко пропуска на Аниете, като веднъж и Аргелашки се намеси добре. Адениджи също бе близо до гол, но Румен Сандев се намеси.

Левски - Пирин Втората част домакините продължиха да държат топката, но в 52-ата минута минута Аниете сбърка при последното подадане към Нар. Положения липсваха до 75-ата минута, когато домакините отново вдигнаха оборотите и създадоха 3-4 възможности за гол. През това време Костадинов и Мицански замениха Бурабия и Аниете. Краев пък пропусна да вкара своя четвърти гол този сезон, след като преодоля Аргелашки, но Алехандре Ханс изби от голлинията. Костадинов и Нар се разминаха с попадения след остри центрирания, а Тони Тасев стреля в аут при най-добрата възможност за гостите в края.

Левски - Пирин Така Пирин остана 11-то място с актив от седем точки след четвъртата си загуба този сезон. През седмицата двата тима излизат за Купата на България. Левски гостува на Царско село на стадион "Локомотив" в "Надежда", а "орлетата" гостуват на Спартак (Плевен).

Следващият кръг играчите на Петрович ще гонят шести успех в Разград срещу Локомотив (Горна Оряховица), докато Пирин ще търси трета победа в първенството срещу Монтана на "Христо Ботев".

Левски - Пирин Публиката на Левски изпрати заслужено с аплодисменти своите любимци, които след първите две равенства на старта имат пет поредни победи, което не се бе случвало през последните три пълни сезона в "А" група. Освен това Аниете и компания са реализирали 15 попадения, което ги прави лидер и по този показател.