ЕвроБаскет остана мираж за България

Мъжкият национален отбор на България отстъпи с 67:72 на Украйна и така на практика изгуби шансовете си за класиране на ЕвроБаскет 2017. Подобно на първия двубой между двата тима в Киев и сега разликата дойде от мощта на високите играчи на украинците, който доминираха под кошовете на "Арена Ботевград", а това се оказа ключово за крайния изход.

България започна далеч по-добре отколкото в Киев и сега “лъвовете” взеха инициативата веднага след началото, откъсвайки се бързо на 5 точки - 10:5. Добри действия на Иван Лилов и Алекс Везенков помогнаха на националите да останат начело и до финалната сирена на тази първа четвърт, когато преднинатаи м бе 18:16.

Почти цялата втора част бе равностойна, а украинци и българи многократно си разменяха лидерството. За съжаление на доста пълните трибуни на “Арена Ботевград” обаче в заключителните минути на първото полувреме гостите намериха своя ритъм и отново наложиха превъзходството си под коша и завършиха тази четвърт със седем точки без отговор и поведоха с 29:35 на почивката.

Украйна поведе за първи път с двуцифрена преднина след малко повече от две минути игра през третата част - 31:43. Слава Кравцов пък продължи да прави каквото си пожелае под българския кош и бе с основна заслуга за това родината му да има преднина от 11 точки и съответно 44:55 след 30 минути баскетбол.

Напълно очаквано българските момчета дадоха всичко, което им бе останало в последните 10 минути. С много агресивна лична защита, на ръба на позволеното, те постепенно заличиха украинския аванс и се върнаха в мача. В един момент разликата достигна 12 точки - 47:59, но домакините се вдигнаха след серия от 14-6 за 61:65 три минути преди края. Дий Бост намали до 65:67, след което Алекс Везенков и Павлин Иванов не успяха от чисти позиции от тройката, а Украйна задържа контрола над мача, за да успее да спечели с 67:72.

Александър Везенков вкара най-много за родината ни - 19 точки. Дий Бост бе другият играч, достигнал двуцифрени точкови показатели с 12 плюс 3 отнети топки и 5 борби. Павлин Иванов и Христо Захариев добавиха по 9 точки.

Слава Кравцов реализира 18 точки за Украйна при почти перфектна стрелба (7/8 за 2 точки и 4/5 от наказателната линия), а също така блокира и 3 изстрела на българите. Денис Лукашов остана с 14 точки, а Вячеслав Бобров запълни статистиката си с 13 точки, 10 борби, 5 асистенции и 1 чадър.

В оставащите два мача националите ни гостуват на Косово и Словения.

БЪЛГАРИЯ - УКРАЙНА 67:72 (18:16, 11:19, 15:20, 23:17)

БЪЛГАРИЯ: Дий Бост 12, Иван Лилов 8, Христо Захариев 9, Александър Везенков 19, Велислав Гълъбов 1 (Павлин Иванов 9, Алекс Симеонов, Асен Великов 2, Станислав Ваклинов, Александър Янев 7)

УКРАЙНА: Володимир Кониев 7, Денис Лукашов 14, Вячеслав Бобров 13, Олександър Липовий 5, Кирило Фесенко 3 (Клим Артамонов, Олександър Мишула 4, Руслан Отверченко 2, Максим Корнийенко, Артьом Пустовий 2, Слава Кравцов 18, Олександър Рябчук 4)