Две дузпи, една от които в 92-ата минута, изпратиха Левски на върха (видео+галерия)

Отборът на Левски вече е лидер в Първа професионална лига след изключително драматичен успех на стадион "Лазур" срещу Нефтохимик с 2:1. Победното попадение за "сините" дойде от дузпа в 92-ата минута, когато Роман Прохазка бе точен. Словакът преди това бе дал и аванс на гостите в 24-ата минута отново от бялата точка, което съдийско решение бе бурно оспорвано от "зелените", при това не без основание.
Иван Вълчанов се разписа в 53-ата минута и попадението бе на път да донесе ценна точка на "шейховете", но игра с ръка на Костадин Велков в наказателното поле и точното изпълнение на Прохазка ги лишиха от равенството.
Новото попълнение на гостите Илиян Мицански дебютира в 70-ата минута.

Левски има вече 14 точки след четвъртата си поредна победа, като взе аванс от точка пред Дунав (Русе), който посреща ЦСКА-София на "Лудогорец Арена".

Нефтохимик - Левски 1:2 Бургазлии пък останаха на 12-то място с четири точки след четвъртата си загуба от началото на сезона. Последната обаче тежи най-много, предвид начина, по който дойде.

Люпко Петрович заложи на Роман Прохазка на десния фланг на защитата, докато Сашо Александров замени контузения Веселин Минев. Словакът се превърна в герой в своя мач номер 100 за "сините", който ще бъде исторически за него, тъй като бе с капитанската лента на ръката.
Новото попълнение на Нефтохимик Мариян Огнянов дебютира от първата минута, като заедно със своите колеги се раздаде максимално, докато бе на терена.

Още във втората минута Живко Петков се откъсна, но след леко единоборство с Александър Александров падна на земята. Домакините имаха претенции, но съдията даде знак играта да продължи. Гостите постепенно натиснаха, но нямаха положения за гол.

Нефтохимик - Левски 1:2 Така се стигнаха до 24-ата минута. Аниете стреля от воле, Янко Георгиев изби, Георги Костадинов стигна първи до топката, като остана съмнение за засада, а след това при шпагат на Марко Ранджелович се строполи на земята. Реферът Волен Чинков посочи бялата точка, а това вбеси играчите на домакините.
Прохазка бе точен и даде аванс на Левски. Божидар Краев пропусна да удвои, а до края на първата част няколко добри атаки не бяха завършени подобаващо. Живко Петков пък се контузи в кръста и бе заменен от Румен Руменов.

Нефтохимик - Левски 1:2 През втората част Левски започна отпуснато, а играчите на Нефтохимик много по-активно, като се раздаваха максимално за всяка топка на тежкия терен. Така с малка доза късмет, стигнаха до равенството в 53-ата минута.Иван Вълчанов се разписа с далечен удар, който рикошира в Александров. Попадението бе първо за този сезон за атакуващия полузащитник.

Нефтохимик - Левски 1:2 Левски се шокира, играчите се изнервиха от агресивната игра на домакините, които не се предаваха за нито една топка и затваряха пространствата. Мицански се появи на мястото на Аниете, който разочарова но и това не помогна да се стигне до положения. Нар и Бабатунде също бъркаха. Асен Букарев пък бе изгонен за остри реплики към съдията.

Нефтохимик - Левски 1:2 Така се стигна до 91-ата минута, когато Велков изби с ръка центрирана топка към Нар, който се готвеше да стреля към вратата на Георгиев. Чинков отново посочи бялата точка, а Прохазка се нагърби и с майсторско изпълнение вкара своя 12-и гол за Левски в юбилейната среща за клуба.

Победата бе 12-та поред на столичани срещу Нефтохимик, докато срещата бе под номер 400 за бургазлии в елита. Първата отново бе срещу "сините" през август 1994 година, когато завърши 3:1 за столичани.

Нефтохимик - Левски 1:2 Тимът на Петрович имаше голям късмет на "Лазур", но ако иска да продължава да мечтае за нещо голямо, ще трябва играчите му да се раздават така, както го направиха днес тези на Димчо Ненов, който не заслужаваха поражението.

Домакините пък, ако играят така във всеки мач, няма да имат проблем с оставане в елита. Левски приема Пирин на "Герена", а "шейховете" гостуват на Монтана.

НЕФТОХИМИК - ЛЕВСКИ 1:2
0:1 Прохазка (24-д)
1:1 Вълчанов (53)
1:2 Прохазка (92-д)
НЕФТОХИМИК: Янко Георгиев, Раджелович, Грънчов, Велков, Хомей, Божинов, Вълчанов, Дюлгеров, Александров, Петков, Огнянов

ЛЕВСКИ: Йоргачевич, Прохазка Александров, Пиргов, Ал. Александров, Костадинов, Де Ноойер, Аниете, Краев, Нар, Адениджи