Люка Пуй сензационно изхвърли Надал от US Open (видео+галерия)

Френският тенисист Люка Пуй поднесе най-голямата сензация при мъжете в последния за годината турнир от Големия шлем - US Open в Ню Йорк. 22-годишният Пуй отстрани след изтощителна петсетова битка в 1/8-финалите с 6:1, 2:6, 6:4, 3:6, 7:6 (6), поставеният под номер 4 в схемата и бивш номер 1 в света Рафаел Надал. За Пуй това е втори четвъртфинал от Големия шлем през годината след "Уимбълдън", но стойността на победата над двукратния победител в Ню Йорк (2010, 2013 г.) тежи повече.
Пуй шокира Надал в Ню Йорк
Младият тенисист от Северна Франция не трепна в най-напрегнатите моменти на трилъра срещу Рафа, което може би се дължеше и на факта, че във вените му тече наполовина скандинавска кръв, тъй като майка му Лена е финландка.

Публиката на "Arthur Ashe Stadium" очакваше лесен успех за Надал, който беше сочен за фаворит. Началото обаче смълча трибуните и накара хората в ложата на испанеца, след които беше и легендата на Реал Раул Гонзалес, да се гледат объркано и да се питат какво става. Младият французин тотално надигра своя съперник, като постигна два пробива и затвори сета за 30 минути. Във втория Надал намери своя сервис, започна да доминира в разиграванията и успя да изтощи физически Пуй. Французинът си извлече поука и в третия сет започна да играе стабилно от дъното на корта и успя да постигне пробив още в първия гейм. В края на сета и Надал стигна до точка за пробив, но Пуй отрази опасността, след което затвори сета и поведе с 2-1.
Победата обаче не беше толкова близко, колкото изглеждаше. Рафа мобилизира целия си арсенал. Пуй се спаси от ранен пробив, но настойчивостта на испанеца даде резултат в шестия гейм, който обаче беше моментално върнат. Рафа стигна до нов аванс, а малко по-късно и изравни резултата в сетовете. Дори да беше загубил мача, Пуй щеше да влезе в историята като първият французин, стигнал до пети сет срещу Рафа, но младокът явно не искаше да се задоволи с тази утеха.

Надал проби още в първия гейм, а Пуй започна да изглежда все по-уморен. Ключовият момент в мача настъпи при 4:3 в полза на Надал, когато французинът успя да върне пробива и да изравни, а след това и да поведе с 5:4. За да е пълна драмата, Надал спаси три мачбола и се стигна до тайбрек. Рафа имаше предимство, но го загуби, след като прати топката в мрежата. Пуй получи четвърта възможност да затвори мача и този път не сгреши, като сложи точка на този епичен дуел, продължил четири часа.
"Не мога да повярвам какво се случи. Отстраних един от най-великите тенисисти и един от моите идоли", сподели Пуй, който стана третият французин в 1/4-финалите на US Open. Негов съперник ще бъде сънародникът му Гаел Монфис, което означава, че Франция ще има със сигурност поне един полуфиналист.
В топ 8 е и Жо-Вилфред Цонга, който от своя страна елиминира последният останал американец в турнира - Джак Сок след 6:3, 6:3, 6:7 (7), 6:2.