Григор Димитров в търсене на втори осминафинал на US Open

Тази вечер Григор Димитров излиза в среща от третия кръг на US Open срещу португалеца Жоао Соуса. Двубоят е втори на корт номер 17 и ще започне около 20 часа.

Най-добрият български тенисист четири пъти е достигал до осминафиналите на турнир от Големия шлем. Веднъж това се е случвало в Ню Йорк. Преди две години на тази фаза той бе спрян от Гаел Монфис. Ако Димитров победи Соуса, сега там ще го чака най-вероятно Анди Мъри.

След труден период Григор прави крачки нагоре през последните месеци. Той записа две победи на "Уимбълдън", а след това заработи с нов треньор в лицето на Дани Валверду. Резултатите на българина се подобриха още повече. На Мастърса в Торонто достигна до четвъртфиналите, а в Синсинати игра на полуфинал. Играта му също е доста по-уверена в сравнение с началото на сезона.

В първия кръг на US Open Димитров записа трисетова победа срещу испанеца Иниго Сервантес, а след това отстрани французина Жереми Шарди след пет сета.

Днешният му съперник Жоао Соуса е 36-и в световната ранглиста. Португалецът има две титли на ниво ATP, като и двете са на твърда настилка в зала – през 2013-а в Куала Лумпур и през 2015-а във Валенсия.

До момента с Григор Димитров са изиграли два мача помежду си, като балансът е 1-1 победи. Успехът на португалеца е именно на US Open, след като през 2013-а спечели с 3:6, 6:3, 6:4, 5:7, 6:2 в първия кръг. Миналия сезон Григор обърна след сет изоставане за 2:6, 6:3, 6:4 на осминафиналите в Куала Лумпур.

В първия кръг Соуса разгроми Виктор Естрея Бургос с 6:0, 6:1, 6:1, а във втория се справи с 16-ия поставен Фелисиано Лопес с 6:2, 6:4, 1:6, 7:5.